«Сабо читав «Спорт-Експрес» і ставив склад від журналістів»: Леоненко – про звільнення Гаттузо та зміну тренерів в Динамо

Аватар Андрій Піскун Андрій Піскун
2712
9 голосів
«Сабо читав «Спорт-Експрес» і ставив склад від журналістів»: Леоненко – про звільнення Гаттузо та зміну тренерів в Динамо
Колаж: Спорт-Експрес
Віктор Леоненко через призму звільнення Гаттузо із Марселя ексклюзивно для сайту sport-express.ua розповів про часті зміни тренерів в Динамо під час його ігрової кар’єри.

Марсель звільнив Дженнаро Гаттузо за три дні до матчу-відповіді із Шахтарем в 1/16 Лізі Європи. Місце італійця зайняв 70-річний Жан-Луї Гассе, останнім місцем роботи якого була збірна Кот-д’Івуару. 

Чи допоможе зміна тренера Шахтарю, чи, навпаки, додасть енергії «провансальцям»? За відповідями на ці питання сайт sport-express.ua звернувся до колишнього нападника Динамо Віктора ЛЕОНЕНКА. Також ми поговорили про наступне:

  • Кого Леоненко вважає хорошими тренерами Динамо під час його кар’єри;
  • У чому він не згоден із Лобановським;
  • Як після приходу Фоменка Динамо обіграло зіркову Барселону;
  • Після удару якого гравця можна було одразу до лікарні потрапити;
  • Як Леоненко та Ребров залишили Сабо тренером Динамо;
  • Як Сабо обирав стартовий склад, читаючи «Спорт-Експрес»;
  • Чи правда, що Леоненко навчив Шевченка курити;
  • Про жорсткого капітана Лужного, який в усьому слухав маму.

Віктор Леоненко. Фото: Google

«Я не згоден з тим, що Лобановський багато ганяв Безсонова, Заварова, Раца, Дем'яненка. Їх не треба було ганяти, вони на класі могли спокійно вигравати»

– Вікторе Євгеновичу, Марсель звільнив Гаттузо. Це плюс чи мінус для Шахтаря?

– Взагалі, це має допомогти Шахтарю, але може зіграти і злий жарт, тому що, як правило, перша гра з приходом нового тренера виграється. Також Марсель грає вдома.

Звісно, я вболіватиму за Шахтар і бажаю їм перемоги. Але треба подивитися, скільки донецька команда створить моментів у Марселі – і потім будемо робити висновки. Це якщо мені вдасться подивитися матч, у нас же детектива треба наймати, щоб дізнатися, де трансляція буде.

– У вашій кар'єрі в Динамо багато змінилося тренерів. Згадаймо ці епізоди і як це позначалося на команді.

– Конкретно я застав Пузача, Онищенка, Павлова, Фоменка, Сабо та Лобановського. За чотири роки в Динамо змінилося шість тренерів, не особливо хороших у професіональному плані. Хорошими я можу назвати лише Павлова та Лобановського.

– Але ж ви Лобановського раніше не особливо хвалили.

– Просто я не згоден з його баченням гри, але комусь він підходив.

– Що саме вам не подобалося?

– Я не згоден з тим, що Лобановський багато ганяв Безсонова, Заварова, Раца, Дем'яненка. Їх не треба було ганяти, вони на класі могли спокійно вигравати. Саме тому вони закінчили так рано, у 32 вже не могли грати, хоча спокійно могли виступати до 37. 

Валерій Лобановський. Фото: Google

«У нас у стінку ніхто не хотів ставати, коли Куман бив, одразу до лікарні можна було потрапити»

– Коли Фоменко змінив Онищенка, Динамо обіграло зіркову Барселону – 3:1. Ви оформили дубль у тому матчі. У чому секрет успіху?

– Я там тренерського успіху не бачу. Мізіна вилучили за гру рукою, ми грали вдесятьох, і засіли в глуху оборону – влаштували Сталінград біля власних воріт. Гру витягнули я і покійний Шкапенко. Коли Паша перший гол забив, Фоменко ще навіть із роздягальні не вийшов.

У цьому матчі боролася вся команда. Ми не грали, а виживали. Тактики ніякої не було: треба було терпіти та чекати на свій момент. По-іншому грати з Барселоною було неможливо. А у другій грі Барселона забила нам стільки, скільки захотіла, перемігши 4:1.

У Барселоні тоді грали справжні зірки – Ромаріо, Куман, Стоїчков, Лаудруп, Бакеро, Гвардіола.

– Як вам гралося проти таких зірок?

– Мені здається, якби Куман бив по воротах суперника зі свого штрафного, він би теж іноді забивав. Я таких ударів ще не бачив, м'яч летів як куля. Навіть, не знаю, як його передачі зупиняли Стоїчков та Ромаріо. У нас у стінку ніхто не хотів ставати, коли Куман бив, одразу до лікарні можна було потрапити.

– Фоменко вас похвалив після перемоги над Барселоною?

– Ні! Я йшов у роздягальню, думаю, зараз Фоменко хвалитиме, а він ще й напхав. Фоменку не сподобалася наша гра – що в нас нічого не виходило в атаці. Певне, він забув, хто в нас був суперником.

– Чому зняли Фоменка?

– Чесно, вже не пам'ятаю. Тоді мільйон футболістів та тренерів проходило через Динамо.

Михайло Фоменко. Фото: Google

«Після вильоту Динамо із Кубка України Фоменко сказав нам у роздягальні: «Ну що, вилетіли?». Я йому жорстко відповів: «А ти що, залишився?»

– Як відбувся прихід Сабо?

– Він спочатку був начальником команди, потім його призначили головним тренером. З приходом Сабо нічого не змінилося, всі вони косили під Лобановського, тому нічого не виходило.

– Але ваш суперматч зі Спартаком (3:2) відбувся саме за Сабо, коли ви дублем принесли перемогу Динамо.

– Треба сказати спасибі вболівальникам. Коли на трибунах 100 тисяч, неможливо погано грати. Раніше взагалі було соромно погано грати. Якби я посів друге місце у тому чемпіонаті України, то першим сказав би, що я не футболіст. А зараз четверте займають і вважають себе великими. Тому я їх називаю торпедівцями, а не динамівцями. Пишуть, що за Шапаренка хочуть 80 мільйонів. Подивіться, скільки він забив і віддав цього сезону.

Повертаючись до нашої теми, Сабо на матч зі Спартаком нас ніяк не налаштовував. На той час вся команда хотіла його зняти і призначити Дем'яненка, навіть ходили до керівництва з цим проханням. Пам'ятаю, нас, семеро динамівців, потім викликали співзасновники Динамо, Медведчук та Суркіси, і сказали: «Дем'яненко не хоче бути головним тренером».

Уявляєте, яка атмосфера перед Спартаком, коли вся команда проти Сабо? А ми вийшли та перемогли!

– Чому Сабо так не любили?

– Тому що він багато істерив і завжди шукав винних, як і Фоменко. Пам'ятаю, після вильоту Динамо із Кубка України Фоменко сказав нам у роздягальні: «Ну що, вилетіли?». Я йому жорстко відповів: «А ти що, залишився?». Якщо тренер скаржиться, то йому треба шукати іншу роботу.

Треба насамперед на себе дивитися. Я вже збився з рахунку, скільки гравців Динамо вирізали собі пахи. Французькі лікарі, які оперували гравців Динамо, напевно, мільйонерами стали. Сабо звинувачував у травмах дружин футболістів, мабуть, думав, що часто спали. А причина була у великих навантаженнях.

– Повертаючись до матчу зі Спартаком, як Сабо вибирав склад на гру?

– Перед матчами він читав «Спорт-Експрес» і ставив склад, який писали журналісти. Це мені не одна людина казала, та я й сам помічав. Чомусь «Спорт-Експрес» завжди вгадував склад Динамо.

– Ви після першого тайму «горіли» 0:2. Що Сабо говорив у роздягальні, після чого в другому таймі ви здійснили камбек?

– Він просто мовчав, думав, що у другому таймі нам ще торбу накидають. Але я оформив дубль, а Ребров забив третій. Ми із Серьогою залишили Сабо головним тренером. Якби програли Спартаку, його прибрали б із команди. Це мені сказали вже через декілька років.

– Сабо розповідав, що часто ловив вас на порушеннях режиму.

– Це одного разу було. За два тижні зборів він знайшов десять банок із-під пива. Я Сабо не хотів говорити, що випили ми їх із Призетком, бо він був молодий. Я сказав, що п'ю одну банку щодня. На базі не було, куди викидати пляшки, і я їх складав у шафу, де лежали подушки та ковдри. Я ніколи п'яним не ходив, тож не боявся.

Йожеф Сабо. Фото: Google

«Ребров і Шевченко у мене всьому вчилися, бо я був лідером. От скажіть, чому можна навчитися у Бесєдіна?»

– Згадаймо прихід Лобановського.

– Валерій Васильович майже одразу після повернення в Україну запросив мене до себе додому і сказав: «Ти гратимеш у складі, якщо забиватимеш по два голи в кожному матчі». Я кажу: «Давайте хоч асист». Але Лобановський не погодився. Його цікавило лише ТТД. Вимоги були від 90, хоча у нападників Ліги чемпіонів набагато менше. Тож у Лобановського не заграли б навіть Ширер і Роналду.

– Виходить, що Лобановський хотів вас позбутися, раз сказав забивати по два голи в кожному матчі, що в принципі неможливо?

– Він чомусь думав, що я на всіх погано впливаю. Сабо йому наговорив, що я розхолоджую колектив. Нехай у Шеви хтось спитає, вчив я його курити чи ні. Як я міг навчити його курити, якщо я з ним особливо не спілкувався? На базі ми говорили, ну а у вільний час він ганяв на своїй «дев'ятці» Києвом, йому не було коли вчитися курити.

– Як ви ладнали з молодими Ребровим і Шевченком?

– Я нормально з ними спілкувався. Ребров постійно в нашій компанії був, бо він жив у одній кімнаті з моїм другом Шкапенком. Шевченка я, здебільшого, бачив на базі. Я постійно грав у карти та нарди, тому що більярд був зламаний, і в нього не часто дозволяли грати, бо поряд тренерська. Шева та Ребров з нами не грали. Ребров завжди був зайнятий радіоаматорством.

Щодо футболу, то я їм постійно підказував. Ребров і Шевченко у мене всьому вчилися, бо я був лідером. Я пхав усім, хто був неправий, тому футболісти росли. Це називається взаємонаступність, зараз такого немає. 

От скажіть, чому можна навчитися у Бесєдіна?

Сергій Ребров. Фото: Google

– А яким капітаном був Лужний?

– Жорстким. Але він мав на це право, тому що пахав найбільше, та й плюс характер у нього не особливо спокійний. Мені подобалася його жорсткість, хоча кричав він увесь час. Мені також прилітало, але рідко, бо я помилявся не так часто.

– Як поєднується жорсткість Лужного з тим, що він у всьому слухає маму? В одному з інтерв'ю він навіть казав, що не спілкується з пресою, бо йому мама забороняє.

– Це всі знають. Він просто любить і поважає маму, а на нас зривався (сміється, – прим. А.П.).

– Мама Лужного бувала на тренуваннях?

– Ні. Раніше нікого стороннього на тренування Динамо не пускали. Сабо частенько любив пограти через сітку, він був сильним гравцем, і коли мазав, то у нього навіть охоронці, які йшли на пост, були винні. Одного разу я з ним грав. Я йому зручно скидав в один дотик, а він пробивав і коли не потрапляв, то дуже сердився на себе, мене тут уже крайнім не зробиш.

X