Дві Олімпіади за рік, футболісти – за крок до Євро: яких медалей і кубків очікувати від українців у 2024 році

Аватар Ілля Деулін Ілля Деулін
1126
0 голосів
Дві Олімпіади за рік, футболісти – за крок до Євро: яких медалей і кубків очікувати від українців у 2024 році
Магучіх, Ребров і Усик, колаж: sport-express.ua
Сайт sport-express.ua – про наші очікування від українських спортсменів у 2024 році, зокрема, від синьо-жовтої команди на літній Олімпіаді у Парижі.

На 2024 рік українські вболівальники покладають великі сподівання, адже цей рік стане роком одразу двох Олімпіад: літньої у Парижі та зимової юнацької у Південній Кореї. Оглядач сайту sport-express.ua Ілля Деулін розповідає, чого очікувати від українців у 2024 році.

Футбол: євровесна Шахтаря та відповідальні матчі збірних

Головна увага вболівальників буде прикута до стикових матчів за вихід на чемпіонат Європи, де у півфіналі команда Сергія Реброва зіграє зі збірною Боснії та Герцеговини. 

Журналісти на Балканах зазначають, що команда нині перебуває у глибокій кризі і результати у відборі (три перемоги у десяти матчах, дві з яких – над футбольним карликом Ліхтенштейном) це можуть підтвердити. Пам’ятаємо і відбір до ЧС-2022, де команда тоді ще Олександра Петракова у Зениці (а саме там пройде матч 21 березня) виграла з рахунком 2:0, тому підстави вірити у перемогу над балканським колективом є, але допускати розслабленості не варто.

Гравці збірної України, фото: УАФ

З одним із потенційних суперників у фіналі стикових матчів, які пройдуть 24 березня у Вроцлаві, збірна України раніше зустрічалася лише у контрольних поєдинках (дві перемоги, дві нічиїх). Мова про команду Ізраїлю, який мав більші шанси на пряму путівку на Євро, ніж босняки, але нічия зі Швейцарією (1:1) та поразка від Румунії (0:1) відправила команду в стикові матчі. 

Фактор домашнього поля для Ізраїля, як і для України, нині – лише номінальний, адже через брутальний напад ХАМАСу 7 жовтня команда поки що вимушена проводити матчі на нейтральних стадіонах.

У збірній Ізраїлю, на відміну від української команди, немає такої рясної плеяди гравців у топових чемпіонатах, більшість викликаються з внутрішньої першості або чемпіонату Туреччини (капітан збірної Елі Даса взагалі є представником клубу з країни 404) але такі імена, як Манор Соломон чи Став Лемкін точно відомі українському вболівальнику і саме на них варто звертати увагу.

Дещо складніші відносини у збірної України зі збірною Ісландії. Усі ми пам’ятаємо Євро-2016 у виконанні скандинавської команди і силу цього колективу у відборі на ЧС-2018 довелося оцінити Андрію Шевченку і КО.

Відкинемо усі конспірологічні теорії про зв’язок результатів відбору з місцем проведенням світової першості та констатуємо факт: збірна України здобула лише один бал у двох матчах зі збірною Ісландії, яка тоді виграла групу відбору.

У кваліфікації на Євро-2024 у острівної команди вже пройшло не так райдужно, як два відбори тому: три перемоги (дві – над вищезгаданою Боснією та Герцеговиною та одна над Ліхтенштейном) та одна нічия.

Востаннє ж синьо-жовті перемагали скандинавську команду аж 8 вересня 1999 року у епохальному відборі на Євро-2000 (так-так, саме у тій кваліфікації Шева закинув за комірець Філімонову в москві), тому у разі, якщо команді Реброва доведеться перетнутися з острівним суперником, то сподіваємося, що невтішна серія таки перерветься.

Що цікаво, у минулій Лізі націй Ізраїль та Ісландія грали в одній групі (єдиній у Лізі В, де було три команди, адже з ними ще мали бути московити, яких виключили зі змагань), і, що найбільш цікаво, обидві очні зустрічі закінчилися внічию 2:2, тому спрогнозувати, хто вийде до фіналу плей-оф, досить складно.

У разі, якщо команді Реброва таки вдасться пробитися через стикові матчі, то у групі чемпіонату Європи на них очікуватимуть переможці відбіркових груп Бельгія та Румунія, а також друга команда секстету за участі Боснії та Герцеговини Словаччина.

Також єдиний представник України у весняній стадії клубних єврокубків Шахтар у стикових матчах раунду плей-оф Ліги Європи 15 та 22 лютого зіграє з французьким Марселем, якому належить півзахисник національної команди Руслан Малиновський.

Гравці Шахтаря, фото: ФК Шахтар Донецьк

Вболівальників може отуманити минулорічний виступ «гірників» на даній стадії, але, перефразовуючи класика: «Марсель – не Ренн», тому записувати вихід до 1/8 фіналу «гірникам» поки зарано. 

Команда Дженнаро Гаттузо гарно провела груповий етап, де зазнала лише однієї поразки – у шостому турі від Брайтона, де Марсель вже знав, що точно продовжить шлях у Лізі Європи, хоч і втратив можливість пропустити одну стадію.

Баскетбол: старт кваліфікації на Євробаскет

Збірна України під орудою Віталія Степановського у лютому 2024 року приступить до відбіркових матчів на Євробаскет-2025, і враховуючи той факт, що після відновлення незалежності синьо-жовті пропустили п’ять з чотирнадцяти континентальних першостей, а з 2011 року збірна України є неодмінним учасником Євробаскету, питання виходу на Євро, принаймні на папері має бути питанням часу.

Допомагає в цьому і формат кваліфікації, в якому з групи в чотири команди на Євробаскет виходять три. Єдину серйозну конкуренцію синьо-жовтим може скласти збірна Словенії, яка після дебюту в 1993 році не пропустила жодного турніру, а головною зіркою якої є розігруючий нападник клубу НБА Даллас Маверікс Лука Дончич.

Відзначимо, що збірної України не буде на Олімпіаді, адже поразка від Хорватії у півфіналі олімпійської прекваліфікації позбавила команду Степановського на шанси на путівку до Парижу.

Нагадаємо, що під ялинку у 2023 році збірна України отримала третього баскетболіста НБА у своєму складі – центрового Нью-Йорк Нікс Дмитра Скапінцева, тож сподіваємося, що його досвід допоможе національній команді.

Дмитро Скапінцев, фото: Getty Images

Календар матчів збірної України у 2024 році у відборі на Євробаскет-2025

  • 22 лютого 2024 року. Словенія - Україна
  • 25 лютого 2024 року. Україна - Португалія
  • 22 листопада 2024 року. Україна – Ізраїль
  • 25 листопада 2024 року. Ізраїль – Україна

Біатлон: Підручний продовжує тримати планку

Біатлонний сезон 2022/2023 не подарував Україні жодної медалі на етапах Кубка світу, що стало історичним результатом з негативним присмаком. 

Після першого етапу нового сезону в Естерсунді здавалося, що на нагороди треба буде чекати довго, але повернення Дмитра Підручного вдихнуло надію, що Україна повертається у боротьбу за медалі.

Саме з лідером збірної України пов’язані надії вболівальників у прийдешньому сезоні. Попереду – розпал біатлонного сезону, який у 2024 році стартує етапом Кубка світу в Обергофі, який пройде з 4 по 7 січня.

Згодом ж, а саме з 7 по 18 лютого пройде чемпіонат світу в чеському Нове Место-на-Мораві. Передуватиме йому континентальна першість у Брезно-Осрблі з 24 по 28 січня. Саме на чемпіонаті Європи найбільш ймовірно, що українські біатлоністи зможуть поборотися за медалі.

Волейбол: чергова спроба вийти до Ліги націй

У 2024 році збірні України знову спробують вийти до Ліги націй, адже навесні на них очікуватимуть матчі Золотої Євроліги. 

Як чинний фіналіст, команда під орудою Уґіса Крастіньша знову пранутиме вийти до фінальної стадії турніру та покращити свій минулорічний результат, а там відібратися до Кубку претендентів, щоб знову поборотися за вихід до Ліги націй. У дівчат ж завдання більш поважне – захист чемпіонського титулу Золотої Євроліги.

Гравці чоловічої волейбольної збірної України, фото: CEV

У 2024 році в порівнянні з роком минулим буде дещо менше турнірів: чоловічий Євроволей пройде у 2025 році, жіночий – наступного року, а наступна спроба відібратися на Олімпіаду (якщо така буде) станеться десь у 2027 році. 

Інформація про відбіркові турніри на чемпіонати Європи буде дещо згодом, власне, пізніше своїх суперників дізнаються і збірні України.

Бокс: фіналу саги Усика та Ф’юрі бути?

У світі боксу ледь не кожен вболівальник очікує на розв’язку епопеї у бою, який вперше за трохи більше ніж два десятиліття має визначити першого абсолютного чемпіона у хевівейті. Розмови про об’єднавчий бій, на кону якого стоятимуть пояси WBA, WBO, IBF та WBС, йшли довго, але лише наприкінці вересня Олександр Усик та Тайсон Ф’юрі уклали угоду на проведення бою.

Поєдинок мав пройти 23 грудня у саудівському Ер-Ріяді, але «жадібне пузо» добряче отримало від Франсіса Нганну в жовтні, тому бій довелося перенести на 17 лютого. Сподіваємося, що поєдинок таки пройде і ми отримаємо першого з часів Леннокса Льюїса першого абсолютного чемпіона світу.

Готується повернення до боксу і Василя Ломаченка, який після поразки від Девіна Хейні взяв паузу в виступах, але 13 або 14 квітня він має провести поєдинок з Джорджем Камбососом. 

Втім, український бокс може отримати і ще одну зірку на професійному рівні. Срібний призер Олімпіади, переможець Європейських ігор, найкращий аматор України прямо зараз. Якщо ви ще не зрозуміли – мова про Олександра Хижняка. 

Олександр Хижняк, фото: Getty Images

Результати в аматорах вселяють надію на успіх на професійному рівні, але на заваді може стати вік, адже, як сказав тренер збірної України з боксу Дмитро Сосновський у інтерв’ю сайту sport-express.ua, щоб підготувати боксера до титульних 12-раундових поєдинків, треба 2-3 роки. Хижняку ж після Олімпіади буде 29. 

Чи впорається Олександр з таким навантаженням у досить серйозному віці? Загадувати не будемо, адже все залежить від нього та його здоров’я, а про нього поговоримо більш детально у контексті Олімпіади у Парижі.

Зимова юнацька Олімпіада: надія на медалі у Канвоні

Попри те, що головна спортивна подія року пройде влітку в Парижі, не забуваємо про те, що з 19 січня по 1 березня у південнокорейському Канвоні відбудуться четверті Зимові юнацькі Олімпійські ігри.

Той факт, що юнацька Олімпіада проводиться відносно недавно, то й спрогнозувати те, скільки медалей здобудуть спортсмени дуже складно.

Також той факт, що на минулих іграх у швейцарській Лозанні збірна України здобула лише одну медаль (бронза Ореста Коваленка у фристайлі), а за три попередні Олімпіади здобуто лише три медалі (срібло Олександри Назарової та Максима Нікітіна у фігурному катанні ігор у Інсбруку та золото Христини Дмитренко в жіночому біатлонному персьюті ігор у Ліллехаммері) не вселяє надій на велику кількість нагород у Південній Кореї.

Втім, однією з надій збірної України у Канвоні є скелетоніст Ярослав Лавренюк, який у 2023 році періодично виборював нагороди на етапах юнацької серії OMEGA.

Ярослав Лавренюк, фото: Instagram

Поборотися за медалі можуть і біатлоністи та біатлоністки, левова частка яких змагалася з більш дорослими та досвідченими партнерами на чемпіонаті України у Сянках, а Валерія Шейгас у сезоні 2022/2023 виступала на етапах юніорського Кубка IBU.

Літня Олімпіада: головна спортивна подія року

Станом на зараз Україну в Парижі представлятимуть 64 атлети у дванадцяти видах спорту, але окремим пластом виносимо українців, які здебільшого претендуватимуть на медалі на Літніх Олімпійських іграх. 

Легка атлетика: Магучіх і Бех-Романчук – головна надія фанатів

Звісно ж, головна надія вболівальників – на королев легкої атлетики: бронзової призерки ігор у Токіо Ярославу Магучіх у стрибках у висоту та Марину Бех-Романчук у потрійному стрибку (докладніше про їх досягнення у 2023 році ми розповідали у підсумках року).

Загалом ж до Парижа поїдуть: 

  • Михайло Кохан (метання молота), 
  • Ірина Геращенко, Юлія Левченко, Ярослава Магучіх (стрибок у висоту)
  • Марина Бех-Романчук (потрійний стрибок)
  • бронзова призерка Лондона Анна Рижикова та Вікторія Ткачук (біг на 400 метрів з перешкодами)
  • Олена Собчук (ходьба на 20 км)

Легкоатлетичні змагання триватимуть з 1 по 11 серпня і першою на дистанцію вийде саме Собчук, адже у перший день стартів з легкої атлетики пройде фінал у ходьбі з 20 км.

Плавання: дебют Желтякова та досвід Романчука

Попри те, що Україна у плаванні буде представлена чотирма плавцями (Владислав Бухов, Михайло Романчук, Олександр Желтяков, Денис Кесіль) у семи дисциплінах, саме на двократного призера Токіо Романчука покладаються найбільші надії фанатів даного виду спорту.

Михайло Романчук, фото: Getty Images

Усі, окрім Желтякова, мають досвід виступів на Олімпіаді, хоч у Кесіля та Бухова він був не зовсім вдалий, але тим не менш, якщо плавці зможуть поборотися за фінал, а тим паче за медалі – це буде приємним результатом.

Бокс: Хижняк – єдиний українець

Срібний призер ігор у Токіо Олександр Хижняк поки що є єдиним представником України на Олімпіаді в Парижі. Втім, на іграх у Японії Хижняк виступав у середній ваговій категорії (до 75 кг), а ось до Франції він їде вже як боксер напівважкої ваги (до 81 кг), та ще й з золотою медаллю Європейських ігор 2023 року у Кракові, тож бажання додати до цієї колекції найвищу нагороду Олімпіади в Олександра – хоч відбавляй.

Бої 1/8 фіналу у ваговій категорії Хижняка пройдуть 30 липня, 1/4 фіналу – 2 серпня, півфіналу – 4 серпня, фіналу – 7 серпня.

Стрільба: шоста поспіль Олімпіада Костевич

На свою вже шосту Олімпіаду поїде Олена Костевич. Переможниця ще ігор у Афінах 2004 року в Парижі боротиметься за свою як мінімум п’яту нагороду. Надії вселяє те, що вже досвідчена стрільчиня у 38 років показує рівень, адже вона виборола золото та бронзу на Європейських іграх у Кракові. 

Закінчила з нагородою Костевич і попередню Олімпіаду в Токіо, де вона виборола бронзу в змішаній стрільбі з пістолета на 10 метрів, тож сподіваємося на нагороди і у Парижі.

У кваліфікації в Парижі Олена змагатиметься 27 липня, а у разі виходу до фіналу вона стрілятиме у ньому наступного дня, 28 липня.

Олена Костевич, фото: НОК України

Також відзначимо ще одного медаліста Олімпіади, який поїде до Парижа – Сергій Куліш, який на іграх у Ріо виборов срібло у стрільбі з гвинтівки, а сам він є нещодавнім чемпіоном світу. На змаганнях у Каїрі в 2022 році він виграв золото та срібло.

Куліш ж стрілятиме пізніше за Костевич: кваліфікація – 31 липня, фінал – 1 серпня.

Футбол: дебютна Олімпіада збірної України

Яке б ставлення не було у футбольному світі до Олімпіади, але саме до наших гравців буде прикута чимала увага українських фанатів, адже вперше з 1988 року на ній зіграє їх співвітчизник, причому, це станеться у синьо-жовтій футболці, а не з тоталітарним гербом на грудях.

Втім, поки що про якісь очікування казати зарано, адже достеменно невідомо, хто стане навіть потенційним суперником команди Руслана Ротаня як і на іграх у Парижі, так і на турнірі у французькому Тулоні, який традиційно передує Олімпіаді, а з 2016 року носить назву «Турнір Моріса Ревелло» у пам’ять про засновника змагань, у яких беруть також участь і олімпійські команди.

Наразі відомі десять з 16-ти учасників футбольного турніру на Олімпіаді. Окрім господарів турніру Франції та збірної України, туди відібралися: 

  • США, Домініканська Республіка (як фіналісти чемпіонату КОНКАКАФ U-20), 
  • Іспанія, Ізраїль (як півфіналісти чемпіонату Європи U-21),
  • Марокко, Єгипет, Малі (як медалісти Кубка африканських націй U-23),
  • Нова Зеландія (як переможець кваліфікаційного турніру в зоні ОФК).

Решта учасників визначиться у кваліфікаційному турнірі у Латинській Америці (20 січня – 11 лютого), Азійському кубку (15 квітня – 3 травня), а також у плей-оф між африканською збірною Гвінеї та командою, що посяде четверте місце на Азійському кубку.

Якщо у латиноамериканському відборі не станеться дива – то на Олімпіаду потраплять найбільш успішні команди на турнірі у 21 столітті – Бразилія та Аргентина, які тріумфували на Іграх двічі: Бразилія – 2016, 2020 роки, Аргентина – 2004, 2008 роки. 

«Селесао» також тричі ставали срібним (1984, 1988, 2012) та бронзовим призером (1996, 2008), а Аргентина у 1928 та 1996 роках доходила до фіналу футбольного турніру. Поки що ж з чинних учасників Олімпіади медалі вигравали Франція (золото у 1984 та срібло у 1900) та США (срібло та бронза у 1904 році).

Відзначимо, що попри призначення Унаї Мельгоси головним тренером збірної України U-21, до Парижа команду вже U-23 повезе Руслан Ротань, який і виборов право участі на Олімпіаді. Що цікаво, футбол – єдиний командний вид спорту на іграх у Франції, де буде представлена збірна України.

Руслан Ротань, фото: ФК Олександрія

Матчі команди Ротаня на груповому етапі пройдуть 24, 27 та 30 липня. 1/4 фіналу буде розіграна 2 серпня, півфінали – 5 серпня, матч за третє місце – 8 серпня, а фінал відбудеться наступного дня.

Також синьо-жовті будуть представлені в командних видах спорту вперше за 20 років. Востаннє у них виступали українські гандболістки на іграх у Афінах, які тоді вибороли бронзу. Власне, це перша і єдина нагорода збірних України у командних видах спорту.

Церемонія відкриття XXXIII Літніх Олімпійських ігор у Парижі пройде 26 липня. Триватимуть ж ігри до 11 серпня, коли у дев’яти видах спорту пройдуть заключні старти, а після них – церемонія закриття.

Підсумок

Те, що було описано вище – лише мала доля тих спортивних подій, де будуть представлені українці. Втім, де б не виступали наші спортсмени та спортсменки, якого б рівня ці змагання не були – бажаємо їм тільки перемог!