Що Міністерство молоді та спорту думає про Тимощука, Ковтуна та допінг-скандал Мудрика – офіційна інформація для нашого сайту

Аватар Михайло Шафір Михайло Шафір
172
2 голоси
Що Міністерство молоді та спорту думає про Тимощука, Ковтуна та допінг-скандал Мудрика – офіційна інформація для нашого сайту
Колаж: Sport-express.ua
Міністерство молоді та спорту України надало відповіді на запитання сайту Sport-express.ua: на наш офіційний запит у пресслужбі відповіли, зокрема, щодо таких тем:
  • Чи є офіційна інформація щодо переходу гімнаста Іллі Ковтуна до іншої збірної;
  • Яка поточна ситуація із позитивною допінг-пробою Михайла Мудрика. 
  • Скільки окупанти зруйнували спортивних об’єктів в Україні; 
  • Чи загрожує втікачці Ларисі Жалінській з академічного веслування пожитттєва дискваліфікація;
  • Скільки українських спортсменів і тренерів наразі на фронті; 
  • Як розвивається бодібілдинг, яким раніше на рівні збірної займався міністр спорту Матвій Бідний;
  • Яка мета реформування спортивної галузі, що наразі триває, і чи залишаться ДЮСШ; 
  • Про олімпійські перспективи наших зірок у зимових видах спорту;
  • Чи легальний медіафутбол в Україні?

Ми надаємо відповіді, як є, тому що це офіційна позиція Міністерства молоді та спорту України, і буде правильно максимально точно донести її до спортивної громади.

«Звернулися до Міжнародної федерації з вимогою недопуску Жалінської до міжнародних змагань»

— Веслувальниця, військовослужбовиця Національної гвардії України Лариса Жалінська нещодавно втекла до росії. Чи будуть до неї санкції від Міністерства? Чи є взагалі такий механізм? 

— Питання щодо позбавлення спортивних звань спортсменів належить до компетенції Комісії для врегулювання спірних питань, пов’язаних з присвоєнням спортивних звань. Вона утворена відповідно до Положення про Єдину спортивну класифікацію України, затвердженого наказом Мінмолодьспорту від 07.12.2023 № 7512, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25 грудня 2023 року за № 2240/41296. Вона на найближчому засіданні розгляне прийняте громадською організацією «Федерація академічного веслування України» рішення щодо довічної спортивної дискваліфікації Л.В. Жалінської і прийняття рішення щодо позбавлення її спортивних звань «Майстер спорту України міжнародного класу» та «Майстер спорту України». Впевнено можна сказати, що Комісія прийме позитивно рішення щодо цієї особи.

Додатково інформуємо, що, відповідно до Положення про національні збірні команди з видів спорту, визнаних в Україні, затвердженого наказом Мінмолодьспорту від 21.08.2015 № 3027, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 07 вересня 2015 р. за № 1078/27523, та враховуючи лист Служби безпеки України від 06.01.2025 № 353/4.1-25, спортсменку Ларису Валеріївну Жалінську виключено зі складу національної збірної команди України з веслування академічного. Звертаємо увагу, що інформацію про протиправні дії Лариси Жалінської опубліковано на сайті Мінмолодьспорту, а також на порталі «War&Sanctions» ГУР Міністерства оборони України. 

— Яким чином будуть компенсовані кошти, які держава витратила на її підготовку та навчання як спортсмена?

— Стосовно витрачених на підготовку цієї особи коштів з державного бюджету інформуємо, що за останні три роки видатки складали:

  • 20 тис. грн за участь у навчально-тренувальному зборі у лютому 2024 року;
  • 70 тис. грн відповідно до контракту з Міністерством (за сумісництвом) у 2022 році.

Наразі законодавством України не передбачено механізму компенсації витрат, пов’язаних із підготовкою спортсменів національних збірних команд України.

Лариса Жалінська, колаж: УНІАН

— Чи вдасться добитися її міжнародної дискваліфікації?

— За інформацією керівництва Федерації академічного веслування України, вона звернулася до Міжнародної федерації з інформацією щодо довічної дискваліфікації Жалінської в Україні та вимогою її недопуску до міжнародних змагань.

«Міністерство не має офіційної інформації щодо можливого переходу Ковтуна до іншої федерації»

— Гімнаст Ілля Ковтун і його тренер повідомили про перехід до іншої федерації, Хорватії. Чи все можливе було зроблено, щоб залишити зірку в збірній України? За гроші, вкладені в підготовку спортсмена та утримання його тренерки, можна якось поборотися, хоча б частково повернути? 

І що Ви думаєте про попередній ультиматум Ковтуна і його тренерки Горбачевої через непорозуміння із федерацією спортивної гімнастики? Адже колись і інший зірковий гімнаст Олег Верняєв говорив, що перейде під інший прапор через взаємини зі своєю федерацією... Є універсальні вирішення таких конфліктів чи все індивідуально?

— Станом на сьогодні Ілля Ковтун входить до складу національної збірної команди України з гімнастики спортивної. Міністерство не має офіційної інформації щодо можливого переходу його до іншої федерації, зокрема, Федерації гімнастики Хорватії.

Водночас, із публічного простору відомо про наміри спортсмена щодо зміни спортивного громадянства. Щодо цього питання розміщувався коментар міністра Матвія Бідного, який надано виданню «Трибуна» 17 січня 2025 року.

«У діяльність інституцій антидопінгового напрямку Міністерство втручатися не має права»

— Юрист пояснював: якщо футбольний клуб Челсі буде судитися через можливу дискваліфікацію за допінг Михайла Мудрика, то не з Українською асоціацію футболу, а з Мінмолодьспортом. Чи дійсно це можливо? І які дії Міністерства в цьому випадку? Чи готові до такого повороту? 

— Повідомляємо, що наразі у публічному просторі немає «висновків юристів», які можна було б назвати обʼєктивними та комплексними.

УАФ в межах своїх повноважень сформувала склад спортивної делегації для участі у змаганнях Ліги націй УЄФА. До неї, окрім спортсменів та тренерського складу були включені лікарі, масажисти, технічні працівники, які виконували свої обов’язки на підставі трудових відносин з УАФ.

Своєю чергою Міністерство молоді та спорту України в межах своїх повноважень на підставі відповідного звернення УАФ своїм наказом затвердило склад делегації та в установленому порядку звернулося листом до Державної прикордонної служби України щодо її виїзду за кордон для участі у змаганнях.

У діяльність інституцій антидопінгового напрямку Міністерство втручатися не має права, адже це суперечить антидопінговому законодавству. 

Михайло Мудрик, фото: Instagram

— Прокоментуйте виграш справу проти Української асоціації футболу щодо санкцій у Спортивному арбітражному суді Анатолієм Тимощуком. Зокрема, чи радився експрезидент УАФ Павелко з Мінмолодьспортом, коли проводив дискваліфікацію? Чому своєчасно не закріпили позиції України таким рішенням, як те, що було прийняте у ВРУ уже після успішної апеляції Тимощука?

— Законом України «Про громадські об’єднання», до яких належить Громадська спілка «Українська асоціація футболу», визначені принципи їхнього створення, діяльності та взаємодії з органами державної влади. Такі принципи не передбачають втручання держави в їхню статутну діяльність.

За рішенням виконкому УАФ, Анатолій Тимощук позбавлений усіх спортивних нагород та титулів, пов’язаних зі своєю спортивною діяльністю (участь у всеукраїнських та міжнародних змаганнях). 

Згідно з рішенням Ради національної безпеки і оборони України, введеного в дію Указом Президента України, Анатолій Тимощук позбавлений усіх державних звань та нагород.

«Понад три тисячі українських спортсменів та тренерів припинили кар’єру і взяли зброю до рук»

— Торік два гравці волейбольного клубу Решетилівка не повернулися в Україну після виїзного матчу 1/16 фіналу Кубку виклику проти бельгійського Менена. Раніше 35-річний український голкіпер Денис Шеліхов, за повідомленнями ЗМІ, які він відмовився спростовувати, переплив річку Тису, щоб мати можливість поїхати в Білорусь і там грати за клуб Славія (Мозир). І такі випадки непоодинокі. Які приймаються санкції щодо цих та інших втікачів та є якась статистика? 

— Міністерство молоді та спорту України в межах своїх повноважень на підставі відповідного звернення федерації з виду спорту наказом затверджує склад делегації для участі у навчально-тренувальних зборах та спортивних змаганнях, внесених до Єдиного календарного плану фізкультурно-оздоровчих, спортивних заходів та спортивних змагань України. І в установленому порядку звертається листом до Державної прикордонної служби України щодо сприяння у перетині державного кордону делегації для участі у відповідних заходах.

Міністерство молоді та спорту України звертає увагу, що понад три тисячі українських спортсменів та тренерів припинили свою спортивну кар’єру, взяли зброю до рук та пішли захищати країну від російських окупантів. Вони щодня демонструють звитягу, відданість Батьківщині та справжній героїзм на полі бою, є прикладом для наслідування, адже зробили свідомий вибір боронити свою землю. 

На жаль, є й інші приклади, коли окремі особи порушують свої зобов’язання та демонструють інші особисті якості які, на нашу думку, не заслуговують на суспільну увагу. Водночас в цілому українська спортивна спільнота демонструє відданість та патріотизм, піднімаючи прапор держави на найвищих світових першостях.

— Навіщо Україна випускає за кордон й фінансує такі команди, як "збірна України з рибальського спорту" чи та сама "збірна з медіафутболу"? Чи допомагають вони зміцнювати престиж країни за кордоном?

— Закон України «Про фізичну культуру і спорт» визначає, що державна політика у сфері ґрунтується, зокрема, на засадах гарантування рівних прав і можливостей громадян та створення умов для правового захисту. Отже. будь-яка юридична або фізична особа, яка належить до сфери фізичної культури і спорту, має рівні права і гарантії. Стаття 39 зазначеного Закону регулює порядок визнання видів спорту в Україні та включення їх до відповідного реєстру.

Звертаємо увагу, що зазначений вами у запиті «медіафутбол» не визнаний в Україні як вид спорту. Відтак у країні не існує збірної команди з «медіафутболу».

Українська медіакоманда UA Steel, фото: Instagram

«Бути у першій десятці країн на Універсіаді під час війни – це надзвичайний успіх»

— Нещодавно пройшла зимова Універсіада. Чи задоволені результатами? 

— Всесвітня зимова Універсіада 2025 року проходила в м. Турин (Італійська Республіка) за участю 1500 спортсменів з 55 країн світу.

Національна збірна України взяла участь у семи видах спорту: біатлоні, кьорлінгу, фігурному катанні на ковзанах, хокеї з шайбою, сноубордингу, фристайлі, гірськолижному спорті.

Наша команда посіла 10-е загальнокомандне місце та виборола чотири золоті, чотири срібні та чотири бронзові медалі (з них дев’ять у біатлоні, дві з фристайлу та одна з хокею з шайбою).

Бути у першій десятці країн при тому, що Україна протистоїть збройній агресії, – це надзвичайний успіх.

— Як в Україні в зв’язку із війною розвиваються зимові види спорту?

— На жаль, у період воєнних дій зимові види спорту як й інші види спорту в Україні, переживають непростий час. Російські окупанти вже зруйнували понад 500 спортивних об’єктів по всій країні, і їх кількість продовжує збільшуватися, поки триває війна. 

У лижних гонках та біатлоні найчастіше українські спортсмени є вихідцями з Харківської, Сумської та Чернігівської областей. Наразі в цих регіонах неможливо якісно проводити тренування, тому наші чемпіони вимушені тренуватися за межами своїх домівок. Багато українських спортсменів тренуються за кордоном.

— Чи є українські претенденти на олімпійські медалі в зимових видах спорту після переходу на тренерську роботу нашого дворазового призера Ігор Олександра Абраменка?

— Олімпійський чемпіон з фристайлу Олександр Абраменко наразі працює старшим тренером національної збірної команди України з фристайлу (акробатика) у дружній та професійній команді фахівців, яку очолює Енвер Аблаєв. Під їх керівництвом тренуються талановиті спортсмени — переможці та призери чемпіонатів світу, етапів розіграшу Кубка світу, Кубка Європи.

Олександр Абраменко, фото: epa

У цьому спортивному сезоні вже є срібна медаль. Її на початку лютого на етапі розіграшу Кубка світу в американському м. Дір-Веллі здобув Дмитро Котовський.

І, звісно, ми покладаємо надію на успішний виступ наших фристайлістів у командних та особистих змаганнях на Олімпійських іграх в Мілані у 2026 році.

«Формування мережі спортклубів – важливий крок для розвитку масового спорту»

— Нещодавно Ви презентували у Вінниці реформу щодо започаткування мережі спортклубів в Україні, спочатку у п’яти пілотних регіонах. Найбільше занепокоєння у громадськості викликає можливе закриття ДЮСШ, СДЮСШОР і ШВСМ. Наскільки ми зрозуміли, є перехідний період у чотири роки. А що далі буде із ДЮСШ і тренерами?

— У рамках реформування спортивної сфери одним із головних елементів є впровадження системи громадських спортивних клубів, стимулювання їхнього розвитку та залучення більшої кількості різних груп населення до занять фізичною культурою і спортом. 

Загалом, наша мета – забезпечити ефективну та стійку систему спортивного розвитку в Україні. І це передбачає створити доступні й сучасні умови для тренувань, де кожен зможе знайти можливості для занять спортом незалежно від рівня підготовки. 

Формування мережі спортивних клубів – це важливий крок для розвитку масового спорту, що відповідає кращим європейським практикам. 

Такі суб’єкти сфери фізичної культури і спорту, як ДЮСШ, СДЮСШОР і ШВСМ, діють у межах норм та вимог, визначених Законом України «Про фізичну культуру і спорту» та інших нормативно-правових актів, забезпечуючи розвиток здібностей у вихованців у обраному виді спорту та підготовку спортсменів для резервного спорту. На сьогодні їхня ліквідація не передбачається. 

— Міністр спорту Матвій Бідний раніше був членом збірної України з бодібілдингу. В зв’язку із цим цікаво, як наразі цей вид спорту розвивається в нашій країні? 

— На сьогодні в Україні бодібілдинг представлений майже в усіх адміністративно-територіальних одиницях України. Наші спортсмени гідно представляють Україну на міжнародних змаганнях. У цілому на міжнародній арені за 2024 рік українські бодібілдери здобули понад 100 медалей різного гатунку (31 золоту, 18 срібних та 25 бронзових медалей).

На чемпіонаті Європи, який відбувся в м. Санта Сусанна (Королівство Іспанія) в травні 2024 року національна збірна команда України з бодібілдингу посіла перше загальнокомандне місце (здобула 16 золотих, 13 срібних та 8 бронзових медалей).

На чемпіонаті світу з бодібілдингу, який проходив в грудні 2024 року в м. Токіо (Японія), де взяли участь представники з 45 країн, спортсменки національної збірної команди України Софія Кихтенко та Олена Рущак здобули бронзові нагороди. Окрім того, завдяки зусиллям української сторони, представники країн-агресорів рф та рб були відсторонені від участі у згаданому спортивному змаганні.

Найкращі букмекери
GGbet
9.9
Вітальний бонус
150000 грн
Vbet
9.8
Вітальний бонус
250000 грн
betking
9.7
Вітальний бонус
35000 грн