Сергій Стаховський: «Марта Костюк має шанс на таку ж яскраву кар'єру, як Еліна Світоліна. Може, ще яскравішу»

Аватар Михайло Шафір Михайло Шафір
315
4 голоси
Сергій Стаховський: «Марта Костюк має шанс на таку ж яскраву кар'єру, як Еліна Світоліна. Може, ще яскравішу»
Колаж: Sport-express.ua
В інтерв’ю сайту Sport-express.ua Сергій Стаховський оцінив потенціал діючих вітчизняних та іноземних зірок, розповів про проблеми розвитку свого виду спорту в Україні та шляхи, які можуть вивести його на більш високий рівень.

Сергій Стаховський – видатний український тенісист світового рівня. На початку широкомасштабного вторгнення він повернувся з Будапешта, де тоді постійно мешкав, до України, і став на захист рідної землі. Водночас Сергій Стаховський разом з Еліною Світоліною під час відпусток проводить майстеркласи та є консультантом її благодійного фонду, який підтримує юних тенісистів. Тому знає реальний стан справ в українському тенісі.

Сергій Стаховський в інтерв’ю сайту Sport-express.ua розповів:

  • Про потенціал Марти Костюк, Даяни Ястремської і Ангеліни Калініної;
  • До якого віку тенісисти можуть виступати на найвищому світовому рівні;
  • Чи може український теніс триматися виключно на меценатах; 
  • Кого бачить в лідерах світового тенісу в найближчому майбутньому;
  • Чи можливо в Україні започаткувати престижний міжнародний турнір після завершення війни;
  • Чим спричинений нинішній занепад українського чоловічого тенісу; 
  • Як успіхи українських тенісистів надихають військових на фронті.

Сергій Стаховський. Фото з особистого архіва тенісиста.

«На майстеркласі зі Світоліною звернули увагу на перспективних хлопців»

— Сергію, кого Ви зараз бачите в Україні продовжувачем славних традицій у чоловічому тенісі? Хто має серйозні перспективи?

— В початковому і юніорському тенісі я сам не показував суперрезультатів. Тому зараз питання в тому, щоб перспективні юні спортсмени поступово розвивалися. Зокрема, тренувалися і грали багато років, щоб взагалі дійти до чоловічого тенісу. 

Торік, коли ми проводили майстерклас разом із Еліною Світоліною, звернули увагу на кількох перспективних 14-річних хлопців. Вони з часом можуть показати високий результат. Але із цими спортсменами треба серйозно працювати, а також вони самі мають прагнути вдосконалюватися.

Еліна Світоліна. Фото: Теніс України

— Кого можна все ж виділити серед українських чоловіків-тенісистів?

— На жаль, наші хлопці поки не показують високих результатів. Їх банально наразі немає в топ-листі світового рейтингу. 

— Чим це спричинено?

— Багатьма факторами. Приміром, хтось із наших лідерів закінчив спортивну кар’єру. Зокрема, Ілля Марченко. 

Ось нещодавно Олександр Овчаренко вперше вийшов у чвертьфінал турніру-«челленджеру». Можливо, він і надалі досягатиме вагомих висот. Поки що очікуємо від української молоді яскравого спортивного майбутнього. 

«Ястремська і Калініна демонструють теніс світового рівня»

— А ось в жіночому тенісі в українок справи йдуть краще…

— Наразі в Україні плеяда сильних дівчат-тенісисток є набагато більшою, ніж чоловіча. Приміром, Марта Костюк за своїм стилем гри і віком (їй лише 22 роки – прим. М.Ш.) може піднятися набагато вище в тенісній ієрархії, ніж займає позицію зараз. Вона має гарні шанси зробити таку ж яскраву кар'єру, як Еліна Світоліна. А, можливо, й ще яскравішу. Якщо Марта буде багато працювати над покращенням своєї майстерності. 

— На кого ще із жінок можна розраховувати в плані боротьби за найвищі місця на елітних турнірах, окрім Марти Костюк та Еліни Світоліної?

— У нас ще є Даяна Ястремська, Ангеліна Калініна та інші. Вони вже зараз демонструють теніс світового рівня. Але лише час покаже, чи зможуть талановиті українки, приміром, виграти «Великий шолом» чи вийти до фіналу якихось найпрестижніших змагань. Треба дочекатися і дати їм можливість показувати свою роботу. 

— Але вболівальники чекають, що якась із наших зірок виграє, наприклад, «Вімблдон». Що для цього потрібно?

— Для цього треба провести величезну роботу, витратити чимало часу на підготовку. І тоді все має скластися. А ще у спортсменки чи спортсмена світового рівня має бути сильна команда і величезна підтримка. 

Наші висококласні тенісистки зробили себе самі. Перед цим у них не було великої підтримки. Відповідно, і значних шансів, що вони цього досягнуть. Але українки все ж змогли вийти на високий світовий рівень.

«Обмінюватися рукостисканням із тими, хто нас вбиває, було б аморально»

— Хто із тенісистів може вирватися у безумовні світові лідери?

— Зараз в світі домінує Яннік Сіннер (Італія). Теніс першої ракетки світу є найшвидшим, найяскравішим, найстабільнішим. Можна передбачити, що незабаром буде домінувати Карлос Алькарас (Іспанія), теніс якого яскравий і крутий. Але йому бракує стабільності в результатах. 

Тому, думаю, в найближчі років п'ять не буде одного чи двох людей, які домінуватимуть в світовому чоловічому тенісі. Передбачаю, що тенісисти на вершині будуть постійно змінюватися.

— У жінок можна очікувати на появу суперзірки?

— Поки що одним із світових лідерів серед жінок є Іга Свьонтек (Польща). Вона ще достатньо молода і показує дуже класні результати. Але, думаю, за рахунок того, що зараз в світі є й інші яскраві тенісистки, не буде такого, що одна гравчиня постійно все виграватиме. 

Є ще «безпрапорна» представниця, яка також непогано грає. Але вона (білоруска Аріна Соболенка, наразі перший номер світового рейтингу, – прим. М.Ш.) вже вікова. І, напевно, ще недовго гратиме в такому стилі і досягатиме результатів, як зараз.

— Як Ви взагалі ставитеся до того, що росіян і білорусів допускають на міжнародні змагання та з ними постійно виникають конфліктні ситуації?

— Погано. Ніхто із них не показав, що не підтримує війну в Україні. Всі ці спортсмени з країн-агресорів "тихо сиділи" і спостерігали за розвитком подій. Ніяким чином навіть не спробували апелювати до того, щоб бойові дії припинилися.

— Але наші тенісисти не тиснуть рук суперникаіз РФ і РБ... 

— Звісно. Але там немає кому тиснути. Обмінюватися рукостисканням із тими, хто нас вбиває? Це було б аморально.

— На Вашу думку, до якого віку тенісисти можуть виступати на найвищому світовому рівні?

— Такого точного визначення немає. Чоловіки показують свої пікові результати у різному віці. А ось тенісистки можуть вийти на найвищий рівень дещо раніше, ніж представники сильної статі. 

— Тобто й до 40 років можна перебувати на світовому рівні?

— Якщо мова йде про чоловіків, то так. А у жінок зазвичай ця межа не більше 35 років.

 

Сергій Стаховський і Рафель Надаль. Фото з особистого архіва тенісиста

«В регіонах складно знайти корти, де можна проводити змагання»

— В Україні достатньо сучасних кортів для підготовки спортсменів високого класу? 

— Зовсім ні. В регіонах складно знайти сучасні корти, на яких банально можна проводити змагання. Для турніру має бути хоча б чотири корти на одній базі. 

У нас таких баз практично немає. Існують ДЮСШ, де навчають тенісистів. Але їхнім базам приблизно по 20 років, вони майже розвалюються. 

Тобто незабаром повстане питання розбудови сучасної тенісної інфраструктури в Україні. Будемо цим займатися. 

— В яких містах України вже є тенісні бази, які задовольняють вимогам щодо проведення змагань?

— Це Львів, Київ і Одеса.

— Скільки мають вкладати коштів батьки, щоб діти успішно займалися тенісом? І коли можна розраховувати, що вони будуть відбиватися?

— В дитячому тенісі призових немає. Але батьки мають розуміти, що це — інвестиція у дитину, у її розвиток. Не можна казати їй: "Ми в тебе вклали, колись віддаси". Це неправильний підхід, так воно не працює. Але вливання потрібні. Адже теніс — недешевий вид спорту. 

— Ви є консультантом благодійного фонду Еліни Світоліної, що підтримує юних тенісистів, які проживають в Україні. Яким чином допомагаєте їм?

— Ми опікуємося дитячим і юніорським тенісом. Але зовсім не чоловічим і жіночим. Наша задача — дати можливість і натхнення юним спортсменам до момент у переходу на дорослий рівень. Там треба боротися по-іншому. І сподіваємося, що тоді й держава буде включатися.

 

Еліна Світоліна і Сергій Стаховський. Фото з особистого архіва тенісиста.

— Благодійний фонд існує виключно за рахунок коштів Еліни Світоліної? 

— Ні. У нього ще є донори, спонсори. Приміром, нашу благодійну діяльність підтримують "Нова пошта", "Укрсиббанк" тощо. 

— Ви зараз воюєте, захищаєте Україну. Спортсмени відчувають від Захисників підтримку? Чи, навпаки, успіхи українських тенісистів надихають військових?

— Будь-які перемоги наших спортсменів за кордоном допомагають країні. Також наш піднятий прапор на міжнародних змаганнях нагадує військовим, для чого вони роблять свою нелегку справу. 

«В «Челленджі» у Дніпрі виступали гравці із топ-20 світового рейтингу»

— Припустимо, незабаром закінчиться війна на прийнятних для України умовах. Чи можна помріяти, що тоді в Україні започаткують великий тенісний турнір світового рівня на кшталт "Вімблдона" чи "Роллан Гаррос"? Зокрема, найпрестижнішої серії "Великий шолом"? 

— Ні, такого в найближчий час точно не буде. Змагання серії "Великий шолом" приблизно сто років відбуваються в одних і тих же країнах.

А ось якісь інші нормальні і цікаві міжнародні змагання провести можна. Будемо сподіватися, що одного дня так і станеться. 

— Такого у нас ще ніколи не було?

— Майже. Найбільшим турніром в Україні до цього був "челленджер" у Дніпрі (тоді ще у Дніпропетровську). Він був достатньо яскравим і сильним. До нас приїздили гравці із топ-20 світового рейтингу, це було круто. 

На жаль, ця традиція не закріпилася. Адже все трималося на одній людині, колишньому президенті Федерації тенісу України Вадимі Шульмані. Коли він переїхав з України до США (в 2010 році), багато що припинилося.

— У Харкові є ще дуже класний меценат тенісу Юрій Сапронов…

— Він допоміг вивести Еліну Світоліну на світовий рівень. Але ми не можемо «повісити» на одну людину весь вид спорту. Мають бути інституційні зміни у його розвитку.

— Теніс взагалі може триматися на таких активних меценатах, як Юрій Сапронов?

— Може, але не мусить. Має бути системна історія. А меценати мають підтримувати точково конкретних спортсменів. 

Наразі ми маємо в Україні приблизно 300 перспективних юних тенісистів, з яких 25 можуть стати з часом професіоналами. Їх треба «тягнути наверх». 

— Цим має займатися держава?

— В першу чергу цим питанням має системно опікуватися Федерація тенісу України. Я зараз не є до неї дотичним.

Читайте також: «Не вважаю перемогу над Федерером найбільшою»: Сергій Стаховський розповів про співпрацю із Еліною Світоліною та війну

Довідка сайту Sport-express.ua

  • Сергій Едуардович Стаховський народився 6 січня 1986 року в Києві. 
  • Батько Едуард — доктор медичних наук, професор, відомий уролог, член-кореспондент академії медичних наук України. 
  • Мати Ольга — економістка та викладачка.
  • У шість років почав займатися великим тенісом. Підлітком переїхав до Словаччини, де переважно тренувався.
  • Офіційний початок тенісної кар'єри — 2003 рік, завершення — 2022 рік. 
  • Робоча рука — права. Бекхенд — одноручний.
  • Призові за кар’єру – понад 5,3 млн доларів США. 
  • Виграних матчів в одиночному розряді -175, програних — 211. У парі — 80 на 100.
  • Володар чотирьох титулів АТР в одиночному розряді та чотирьох — у парному розряді.
  • Найвищі позиції в світовому рейтингу: 31 в одиночці, 33 — у парі. 
  • В 2014 році, після кривавих подій у Києві, Стаховський заявив, що більше ніколи не буде спілкуватися з російськими ЗМІ (через їхню брехню про події на Майдані). 
  • 12 лютого 2022 року подав документи в Тероборону Голосіївського району Києва. 
  • 28 лютого 2022 року вступив до лав ЗСУ. Для цього приїхав з Будапешта, де проживав,
  • У листопаді 2022 року Сергій Стаховський взяв участь у урочистій церемонії вшанування гравців, які завершили кар'єру в цьому році. Він вийшов на корт у формі Нацгвардії. 
  • Організовував благодійні збори на підтримку ЗСУ за кордоном (разом із Еліною Світоліною). 
  • Майстер-сержант ЦСО «А» СБУ, мобільний оператор по роботі з дронами.
  • Брав участь у боях за Бахмут і Авдіївку.
Букмекери України
new-purple
betking
9.9
100000 грн
Участь в азартних іграх може викликати ігрову залежність. Дотримуйтеся правил (принципів) відповідальної гри