«Збірна Мельгоси може стати темною конячкою»: Маркевич, Кучер та Дулуб – про підсумки жереба Євро-2025 (U-21) для України

Аватар Владислав Лютостанський Владислав Лютостанський
716
3 голоси
«Збірна Мельгоси може стати темною конячкою»: Маркевич, Кучер та Дулуб – про підсумки жереба Євро-2025 (U-21) для України
Колаж: Спорт-Експрес
Такі відомі футбольні фахівці, як Олександр Кучер, Мирон Маркевич та Олег Дулуб, ексклюзивно для сайту Sport-express.ua прокоментували результати жеребкування молодіжного Євро-2025 для української команди Унаї Мельгоси.

У вівторок, 3 грудня, в Братиславі, столиці Словаччини, відбулося жеребкування фінального турніру молодіжного чемпіонату Європи-2025 (U-21). Українська команда Унаї Мельгоси дізналася імена своїх суперників, якими стали збірні Нідерландів, Данії та Фінляндії

Оглядач сайту Sport-express.ua Владислав Лютостанський обговорив підсумки жеребу для синьо-жовтої молодіжки, зв’язавшисьіз відомими фахівцями, що мають досвід роботи у вітчизняному чемпіонаті:

  • Олександр Кучер (екстренер Металіста й Дніпра-1);
  • Олег Дулуб (екстренер ЛНЗ, ФК Львів, Чорноморця та Карпат);
  • Мирон Маркевич (екстренер Карпат, Дніпра і Металіста).

«Україна потрапила у доволі рівну групу, де можливі усілякі сюрпризи»

– Як оціните підсумки жеребкування для молодіжної збірної України? Виглядає все так, що Нідерланди у нашому квартеті мають статус фаворитів, з Данією буде запекла боротьба за вихід з групи, а Фінляндія, яка пробилася у фінальну частину через плей-оф турніру, вважатиметься аутсайдером.

Кучер: Важко сказати, пощастило нам чи не пощастило, бо все стане зрозуміло вже на футбольному полі. Нідерландці у своїй групі відбору спокійно посіли перше місце, вигравши у всіх 10 матчах. Їхню збірну дійсно можна вважати фаворитами у нашому квартеті. 

Данія теж вийшла з першої сходинки, перебуваючи у доволі непростій групі з Вельсом, Чехією та Ісландією. Пам’ятаю наш матч з данцями у березні 2023-го, коли ми перемогли 3:2, забивши на останніх хвилинах.

Фіни теж знаходилися у рівній групі з румунами, швейцарцями та албанцями. Проте у плей-оф вони легко розібралися з Норвегією, перемігши її 5:1 у першій грі, у другому матчі вже десь розслабилися і програли 1:2. Тому я не думаю, що нашій збірній буде легко.

Маркевич: Думаю, що команда Мельгоси зможе вийти з цієї групи. Я б не сказав, що саме Нідерланди є фаворитом, бо ми також заслуговуємо на таке звання.

Мирон Маркевич. Фото: ФК Карпати (Львів)

Дулуб: Жереб оцінюю 50/50: і пощастило, і не пощастило одночасно. Чому не пощастило? Бо випали достатньо сильні збірні на рівні молодіжного футболу. А пощастило, оскільки, якщо Україна гратиме в агресивний футбол, що притаманно українським командам, то з’являються хороші шанси на успіх в матчах з Нідерландами та Данією.

Так, на папері саме нідерландці є фаворитами. Їхній футбол перебуває, не сказати що на підйомі, але на стабільно високому рівні. Мені свого часу доводилося працювати з нідерландцями, а вони роблять акцент саме на розвиток гравців та поступове підведення під першу команду. Тому результат – 10 перемог з 10 у групі відбору – говорить сам за себе. Випадково досягти таких показників неможливо.

Я б насправді й Фінляндію не скидав з рахунків, група дійсно доволі рівна. Фіни свого часу зробили серйозний акцент на розвиток футболу, тренерських кадрів та інфраструктури. Саме тому вони мають досить хороший вигляд на молодіжному рівні. Думаю, що у цій групі можна очікувати насюрпризи з боку фінів, данців та негативний з боку нідерландців.

– А загалом як оціните виступ молодіжної збірної України у відборі на Євро-2025? До останніх матчів команда йшла дуже впевнено, очолювала групу, а далі: дві поразки і друге місце, що не може не залишати неприємний осад.

Кучер: Ми бачили, що команда Мельгоси має дуже непоганий вигляд. Дійсно, єдиний неприємний момент – те, що наша молодіжка в останніх іграх, коли вже вирішила завдання з виходу на фінальний турнір, не так серйозно поставилася до матчів і втратила першу сходинку. Десь не вистачило концентрації. Наприклад, у другій зустрічі з Англією, коли ми вели в рахунку, проте програли 1:2.

Загалом у нас зараз молодіжна збірна дуже хорошого рівня.Є результат у вигляді виходу на Євро і це найголовніше. Якість гри теж присутня. Також позитивний момент, що практично всі гравці молодіжної збірної мають ігрову практику в своїх клубах: в українській Прем’єр-лізі чи за кордоном.

Маркевич: Авжеж провалили кінцівку, як інакше сказати? Хоча до того в команди все йшло добре, мали одні перемоги. Головне не повторити подібних помилок на фінальному турнірі, потрібно зберігати концентрацію протягом усіх матчів Євро. 

Дулуб: Збірна провела відбір на достатньо високому рівні. Просто коли задача з виходом на Євро була вирішена, то, ясна річ, що важко мотивувати гравців, бо вже була гарантія проходу з другої сходинки. Це більше питання психології, а не тактики чи ще чогось. Дуже важко підтримувати високий рівень мотивації, коли основна задача вже досягнута.

Варто розуміти, що матчі в категорії U-21 вже є націленими на результат. Тому виконання завдання з виходом на Євро говорить, що збірна Мельгоси рухається у правильному напрямку. 

«У команди Мельгоси немає такого перепаду у класі гравців, що були в збірній Ротаня»

– Команда у Мельгоси зібралася доволі потужна з дуже хорошими гравцями. Тут і Бражко, Батагов, Рубчинський, Очеретько, Волошин, Краснопір – продовжувати можна довго. А кого з гравців молодіжної збірної ви відзначили б як ключового у синьо-жовтому колективі?

Кучер: Підбір гравці дійсно солідний. Окрім їхніх індивідуальних якостей, я б відзначив і велику самовіддачу на футбольному полі, бажання грати, голод до перемог. Серед них є і виконавці, які у такому віці є лідерами в клубах. Всі вони знаходяться у хорошому ігровому тонусі. Вже не має того, що було раніше, коли у молодіжну збірну викликаються гравці, що у своїх командах сидять на лавці, або грають за дубль.

Маркевич: Я б не став когось конкретного виділяти поміж гравців. Головне – зібрати їх усіх, аби вони грали разом як у відборі. Ми ж пам’ятаємо ситуацію, яка склалася перед Олімпійськими іграми: хтось когось відпускає, хтось когось не відпускає. Не хотілося б знову повторення цієї історії. Я вважаю, це було неправильно.

Дулуб: Відзначу Бражка та Батагова – це ключові гравці. Не хочу нікому давати жодних порад, чи нав’язувати свою думку, але всі футболісти, яких ви перелічили, перебувають на підході в національну збірну України. Вони стабільно грають у власних клубах, демонструють доволі непоганий рівень майстерності. Ці гравці можуть замінити виконавців національної збірної без втрати в якості, як наприклад той-таки Бражко.

Батагов? Якщо він матиме стабільну практику в Трабзонспорі, то у нього є хороша перспектива стати гравцем національної команди України. Чому? Хороша антропометрія, швидкість та ліва нога, зокрема перший пас – таких одиниці. Перспективи у нього дуже хороші. Питання лише в тому, як далі розвиватиметься його кар’єра у турецькій Суперлізі. Можливо, йому краще було б почекати пропозиції з якіснішого чемпіонату.

– У складі молодіжної збірної України часів Руслана Ротаня були очевидні зірки – Судаков, Бондаренко, Трубін та Мудрик. Нині команда Мельгоси таких гучних імен немає, проте виглядає набагато збалансованішою.

Кучер: Так, дійсно. Зараз немає таких перепадів у класі гравців, як було раніше. Усі футболісти високого рівня, хоча й не є зірками на кшталт Мудрика. Молодіжна збірна нині має збалансований вигляд – ви правильно кажете. Вони всі добре вміють грати у футбол. Це і Бражко, і Рубчинський, і Батагов, і Волошин – можна ще чимало прізвищ назвати. Головне, що у збірної є справжній колектив. Вони доповнюють один одного, ніхто не тягне ковдру на себе, грають насамперед на команду.

Олександр Кучер. Фото: Google

Маркевич: Це добре, що команда не має очевидних зірок, а є збалансованим колективом. Я вважаю, що це однозначний плюс як для Мельгоси, так і для збірної.

Дулуб: Ті хлопці Ротаня були все-таки старшими – на рік-два, що на цьому рівні відіграє важливу роль. Другий момент – це те, що ви зазначили: у попередньої молодіжки були більш зіркові гравці, але не було такої збалансованої команди, яка є у Мельгоси.

Футбол – це командний вид спорту. Насправді ж грають не 11 на 11, а 23 проти 23, залежно від того, скільки футболістів у заявці. Зараз, з урахуванням можливості робити п’ять замін, ти починаєш матч із однією командою, а під кінець гри, якщо випускаєш п’ять свіжих гравців, маєш уже іншу, з іншими зв’язками.

Дуже важливий і командний дух. У всіх сильних колективах існує здорова атмосфера в роздягальні, що створює міцні зв’язки всередині команди. Коли в тебе зібрані зіркові гравці, то ти, в кращому випадку, можеш розраховувати на 11 виконавців. А в збалансованому колективі ти маєш 15-20 бойових одиниць, на яких можна покластися.

«Україна може далеко зайти на Євро-2025, якщо …»

– Євро-2025 відбуватиметься у Словачинні аж влітку, проте цікаво дізнатися як ви оцінююте перспективи молодіжної збірної на цьому турнірі саме зараз. Чи спроможний колектив Мельгоси повторити успіх команди Ротаня, яка дійшла до півфіналу чемпіонату Європи-2023?

Кучер: На футбольному полі все можливо. Наша молодіжка дуже солідно провела останні товариські поєдинки проти сильних суперників (нічиї з Португалією – 3:3 та Італією – 2:2 – прим. «УФ»). Ви ж бачили, який у нас захисник є – Батагов: тричі забив у грі з португальцями! (два голи у ворота Португалії та один автогол – прим. «УФ»). Головне, аби гравці не перегоріли. Не потрібно зупинятися на досягнутому, треба віддаватися на 100% у кожному матчі.

Маркевич: Повторюся, головне – це зібрати команду разом, щоб усі були в розпорядженні тренера. Якщо Мельгоса зможе розраховувати на найсильніших гравців, яких він хоче бачити у збірній, то все можливо.

Дулуб: Для молодих футболістів притаманна нестабільність. Ось, наприклад, якщо Україна гратиме проти Нідерландів, то в конкретний день, під час цього матчу, потрібно бути кращим за суперника. Хоча загалом Нідерланди можуть бути і сильнішою командою.

Якщо Україні вдасться це зробити, то вона може далеко зайти на цьому турнірі. Тут важлива роль тренерського штабу – робота над психологією гравців, правильна підводна конкретних гравців під конкретну гру. Група в України, повторюся, дійсно рівна, тому кожен матч буде вирішальним.

Олег Дулуб. Фото: Google

– А кого ви вважаєте головними фаворитами Євро-2025? Кубок завоює збірна, чия національна команда перебуває у топі? Чи все-таки у молодіжному футболі, на відміну від дорослого, у колективів, на які ніхто не ставить, є значно більші шанси стати чемпіонами?

Кучер: Важко когось виділити, оскільки всі команди дуже хорошого рівня. І Україну теж не варто списувати. Ми можемо стати темнили конячками цього турніру. Молодіжна збірна вже продемонструвала, що може перемагати Англію (3:2) і на рівних грати з Італією. У нас росте дуже перспективна молодь, яка грає в якісний футбол і вже стукає у двері національної збірної. Можу лише побажати успіху нашим хлопцям, сподіваюся на гідний результат.

Дулуб: Думаю, що на такому турнірі переможцем може стати команда, на яку перед початком змагань ніхто не ставив. Це стосується і української молодіжки, оскільки її національна команда не входить до числа найкращих у Європі.

Але у молодіжному футболі все одно багато що порівнюється саме з дорослими збірними. На великих турнірах частіше перемагають ті команди, чиї національні збірні, мають солідний досвід та традиції проходження якнайдалі на серйозних змаганнях.

Згодом у молодіжній збірній змінюються гравці, але фахівці, напрацювання, аналітика та тренерські штаби у провідних футбольних країнах зазвичай залишаються незмінними. Саме тому такі команди, як Нідерланди, Німеччина, Іспанія, Франція, Італія, постійно входять до числа фаворитів. Проте цілком можливі й сюрпризи. Завжди є шанс, що до цієї еліти приєднається команда, на яку не ставили.

– Андрій Шевченко, коли став президентом УАФ, наголошував на необхідності створення вертикалі збірних. Як наразі оціните роботу в цьому напрямку?

Дулуб: Мені важко говорити конкретно про роботу інституту збірних, оскільки я не перебуваю всередині цього процесу. Проте ми можемо оцінювати якість роботи кожного окремого тренерського штабу. На даний момент команда Мельгоси лише на початку цього довгого шляху.

Якщо вдасться якісно вибудувати інститут збірних, де тренери команд U-21 та U-19 працюватимуть у єдиному напрямку, то гравці зможуть безболісно підніматися по цих сходинках, маючи добре відпрацьовану платформу для зростання.

У країнах Західної Європи, починаючи зі збірних U-18/U-19, стоїть одна задача – виграш матчів та турнірів. Тому твердження, поширене у пострадянських країнах, що у такому віці найголовніше навчити гравця грати у футбол, є некоректним. У футбол вчать грати до 16 років. А після цього головне – здобувати позитивний результат, перемагати, бо це фактично завершальний етап підготовки до професійного дорослого футболу.