Половина етапу Ліги чемпіонів пройдена, а Реал, Ман Сіті, Баварія, Юве, ПСЖ – поза топ-8. Експерти дали неочікуване пояснення

Аватар Даниіл Вереітін Даниіл Вереітін
1846
5 голосів
Половина етапу Ліги чемпіонів пройдена, а Реал, Ман Сіті, Баварія, Юве, ПСЖ – поза топ-8. Експерти дали неочікуване пояснення
Колаж: Спорт-Експрес
У Лізі чемпіонів зіграли п’ять турів основного етапу: Михайлюк, Столярчук, Лук’яненко та Звєров пояснили сайту Sport-express.ua, як новий формат вплинув на грандів у основному етапі ЛЧ.

П’ять турів основного етапу Ліги чемпіонів УЄФА вже позаду. Саме зараз визначилися фаворити на прямий вихід у плей-оф, а також можливі герої та антигерої нинішнього розіграшу Ліги чемпіонів. І ви знаєте, що? Гранди зазнають жахливих втрат і ризикують не пробитися відразу в 1/8 фіналу! Реал, Манчестер Сіті, Баварія, Ювентус, ПСЖдо цих пір за межею прохідної першої вісімки!

Сайт Sport-express.ua запросив до розмови про новий формат цьогорічного турніру відомих українських коментаторів. На наші запитання відповідали:

  • Володимир Звєров;
  • Сергій Лук’яненко;
  • Олександр Михайлюк;
  • Андрій Столярчук.

«Формат ЛЧ цікавий і впроваджений, щоб не залишити шансів Суперлізі»

– Половина шляху у Лізі чемпіонів позаду. Як вам новий формат? Це його винуватити в такій кількості сенсацій і низьких місцях грандів? 

Звєров: Мені він подобається в тому сенсі, що є загальна турнірна таблиця. Це добре, що кожен є суперником і це нагадує мені топ-ліги Північної Америки. Якщо подивитися на Західну та Східну конференції в НБА чи НХЛ, то ти бачиш рівність команд, вони всі дуже щільно йдуть турнірною дистанцією. Звісно, є фаворити, але загалом видно щільність команд. І мені подобається, що зараз у Лізі чемпіонів у шостого місця десять очок, у 20-го – вісім. Це означає, що інтрига житиме до останнього туру для більшості команд. 

Володимир Звєров. Фото: Google

Лук’яненко: У формату є багато як плюсів, так і мінусів. Серед мінусів те, що через довгу дистанцію топ-клуби могли дозволити собі пожертвувати певними матчами. В першу чергу згадується Манчестер Сіті – Інтер. Обидвох влаштовувала нічия, без прагнення перемогти за будь-яку ціну.

Також, як на мене, 36 клубів – це вже забагато. І вівторок цього тижня продемонстрував, що з цього може вийти: перемоги з різницею в 4,5 і навіть 6 голів.

Водночас подобається різноманіття, що клуби не грають один з одним по дві зустрічі, є багато різних протистоянь. А також цікаво, що усім треба пристосовуватися до нового формату. І зараз ми бачимо проблеми навіть у ПСЖ і Реалу з тим, щоб гарантувати собі топ-8, а у випадку парижан – навіть стикові матчі.

Михайлюк: Подобається, що у кожний ігровий день є якийсь хороший матч. Вчора, наприклад, це був Реал – Ліверпуль. А позавчора, у вівторок, Баварія – ПСЖ. Раніше за старого формату, не було якогось яскравого матчу. Ну і турнірна таблиця швидко змінюється, кожен намагається потрапити до першої вісімки. І поки що деякі команди перебувають високо, бо у них достатньо легкий графік. Той-таки Брест до Барселони виграв у Штурма та Зальцбурга, зіграв внічию із Байєром та переміг Спарту. От і маємо 10 очок. А далі буде Реал, ПСВ, Шахтар. Відтак, це залежить від графіку. 

У Парижа, наприклад, були Арсенал, Баварія та Атлетіко. Думаю, що вони багато очок могли не здобути. Подивимося на дистанцію усіх восьми турів. У деяких команд легкий календар на початку, у деяких – навпаки, важкий. Але все це вирівняється із дистанцією.

Столярчук: Формат цікавий, він став наслідком роботи тієї групи, яка стоїть біля витоків створення Суперліги. І УЄФА зараз вирішила також іти цим шляхом аби не дати Суперлізі жодних шансів і збільшити кількість матчів між топовими командами. І якщо ми подивимося на кількість топових протистоянь у кожному турі, то вона збільшиться у порівнянні із попереднім розіграшем Ліги чемпіонів. Раніше у групі зазвичай був клуб-марка, найсильніший. Другою командою також був клуб із іменем, а третя та четверта команди не входили до топових. Відтак протистоянь найвищого рівня на груповій стадії було менше, ніж зараз.

В плані статусності матчів, напевно, турнір виграв. Сам формат цікавий, але ми ще не вивчили його до кінця. Про його недоліки можна буде говорити в кінці основного етапу, коли деякі команди вирішать свої завдання і чи будуть вони серйозно ставитися до матчів останніх турів. Чи не буде зливів, чи не буде скандалів? Бо на чемпіонаті світу 1982 року було два групових етапи і цвях в домовину того формату поклав скандальний матч між Австрією та ФРН, коли вони скатали потрібний результат між собою. Тому про недоліки формату поговоримо по завершенні основного етапу.

До речі, два останніх тури припадають на січень, це період, коли деякі чемпіонати йдуть на паузу, в тому числі, це стосується України. Але загалом формат цікавий, буквально одна-дві перемоги можуть все змінити і ти вже з невдахи перетворюєшся на команду, яка бореться за плей-оф. В цьому плані формат виправдовує себе. Виходить, що можна пробуксувати на старті, програти 3-4 матчі, але при цьому все ж таки виконати свої завдання. Тому тут більша дистанція, більше шансів виправити ситуацію і при цьому, є певна спортивна справедливість. Бо якщо зараз подивитися на лідерів, то там команди, які потужно грають саме у своїх чемпіонатах: Ліверпуль, Інтер, Барселона. Тому в плані спортивної справедливості турнір виграв.

«Ліверпуль – єдина команда, що виграла усі свої матчі. Подобається Аталанта. Але от прям геть дивує інший клуб»

– Хто з лідерів приємно вас здивував? 

Звєров: Не очікував таких хороших результатів побачити від Бреста. Як говорить їхній тренер Ерік Руа: «Ми кайфуємо, ми розважаємося». Він каже своїм вболівальникам: «Не переживайте, з чемпіонату ми не вилетимо», хоча у них у чемпіонаті справи йдуть не дуже, вони посідають 12-13 місце. 

Хоча це не новина, що команда, яка виходить з четвертого місця топ-чемпіонату до Ліги чемпіонів, на наступний сезон завалюється. Бресту можна завалитися у чемпіонаті, це не страшно. Від них взагалі ніхто нічого не очікував. Але у них колектив, де дуже добре поставлений командний футбол. Барселона тримала їх на поводку, але між класом Бресту та Барселони є різниця.

Лук’яненко: Ліверпуль – єдина команда, що виграла усі свої матчі. І це незважаючи на зміну головного тренера, який виглядав епохальною фігурою для клубу. Також у цьому сезоні загалом подобається Аталанта. Але хто от прям геть дивує – це Боруссія. І є надія, що таке гарне турнірне становище Дортмунда в останньому турі зіграє на руку Шахтарю.

Сергій Лук'яненко. Фото: Google

Михайлюк: Ліверпуль взагалі ідеальний сезон проводить. В АПЛ вони на першому місці з хорошим відривом, та й в Лізі чемпіонів очок не втрачають. Вчора була перемога над Реалом 2:0. Я десь так і думав, що вони зможуть перемогти, але щоб так впевнено… Ліверпуль, певно, заслужено посідає першу позицію. Інтер також на своєму місці, демонструючи стабільність. Барселона теж в групі лідерів. Десь дивує поява Монако або Аталанти у першій вісімці, але Аталанта може цього сезону й Серію А виграти, чому б і ні.

І ще французькі команди, Брест та Лілль, які крутяться неподалік першої вісімки, також здивували. 

Столярчук: Як я вже і сказав, вони чудово себе почувають і у внутрішньому чемпіонаті, і на єврокубковій арені. Це команди, які зараз в накаті, Ліверпуль, Інтер та Барселона. Також мені сподобалися французькі клуби, і Брест, і Монако достатньо високо. ПСЖ зараз дещо провисає на їхньому тлі, але це локальна історія, не щастить команді Луїса Енріке. І хоча команда зараз поза зоною плей-оф, вона обов’язково буде в переліку 24 найкращих команд Ліги чемпіонів. 

«Суперкомп’ютер рахував, що 8 очок має вистачити для виходу у плей-оф. А в останніх трьох турах можна здобути 9 очок»

– Чи залишаються шанси на сенсації після 5 турів? Чи більш-менш зрозуміло, хто посяде місця у першій вісімці? 

Звєров: Я вчора дивився в контексті результатів календар Реалу. У них попереду Аталанта, Зальцбург і Брест. З Аталантою матч відбуватиметься ще в грудні, не в січні, коли Реал вилікується. Поки що Реал коробить, але ясно, що вони вийдуть далі. Просто у матчі із Аталантою сильно попсувати собі життя.

Очікування сенсації для мене – це результати Спортінга. Навіть не останній матч із Арсеналом, де вони грали вже без Аморіма. Знаю, що він просив у Манчестер Юнайтед, щоб його залишили у Спортінгу до кінця сезону. Як би так зробили, то навряд чи Спортінг програв би 1:5 Арсеналу. Але Спортінг все одно одна з найкрасивіших команд Європи.

Жирона… Програла в гостях Штурму 0:1. Після 0:4 від ПСВ та інших поразок так в плей-оф не вийдеш. Тому сенсація зі знаком мінус – це Жирона.

Лук’яненко: Різниця між шостим і 16-м місцями складає всього одне очко. Очевидно, що боротьба за топ-8 ще попереду. І мене інтригує те, як завершуватиметься основний етап, наскільки багато буде залежати від останнього туру, від різниці голів. Це те, що мені особливо цікаво відстежити за нового формату.

Михайлюк: Будуть ще сенсації, звісно. Особливо в останньому турі будуть команди, які будуть рухатися. Багато хто намагатиметься посісти місце у першій 24-ці. І в останньому турі буде заруба, він викликає у мене найбільший інтерес. Від кожного голу залежатиме доля команд.

Столярчук: Відносно першої вісімки, то більшість з тих лідерів, що є зараз, залишаться у ній. Можливо, хто доєднається з команд, які йдуть у групі з 9 по 24 місце. До речі, особливість цього формату ще й в тому, що деякі команди на початку мають слабших суперників, а потім вже сильніших. Відповідно, вони перфомлять на початку турніру, але потім дистанція все одно вирівнює, бо плюс-мінус однакові сили у команд. Треба дивитися на якість суперників, які вже були і які ще попереду.

Абсолютно точно, шанси на сенсації залишаються. Пам’ятаю, що суперкомп’ютер рахував, що восьми очок має вистачити для виходу у плей-оф, принаймні, щоб потрапити до числа 24 найкращих команд. Я думаю, що 9 очок, які можна здобути в останніх трьох турах, буде достатньо, щоб претендувати на місце в плей-оф. Це один з плюсів цього формату: можна пробуксувати, але виправити цю ситуацію. 

«Якщо зараз визначати символічну збірну за п’ять турів ЛЧ, то цей українець для мене номер один»

– Хто найкращі гравці ЛЧ прямо зараз? 

Звєров: Я під враженням від матчу Барселона – Брест, де Педрі возив по 2-3 людей. Я не бачив команду тижня, але я би Педрі віддав усі можливі нагороди. Він віддав умовно гольову передачу Левандовському, якого збив воротар і далі поляк забив пенальті. 

Ще я би виділив Салаха з Ліверпуля, і по цьому туру – Де Кетеларе, але загалом 

немає гравця, який би в кожному турі возив суперника, немає ультра-домінації. 

Я би додав ще Флоріана Віртца, який найбільш стабільно виглядає, і до останнього матчу – Дьокереш.

Лук’яненко: Барселона – одна з тих команд, яка вражає у поточному сезоні. Особливо порівнюючи з тим, що було з нею у Лізі чемпіонів останніми роками. І найбільше у каталонців, як на мене, виділяється Рафінья. Цього сезону він вийшов на справді топовий рівень і, хочеться вірити, зможе його втримати. Бо це насолода – спостерігати настільки якісну гру. 

Михайлюк: Найкращий бомбардир зараз – Роберт Левандовський. Мені здається, він є й найкращим гравцем після п’яти турів в ЛЧ. Стільки років демонструвати цей рівень – це супер. 

Олександр Михайлюк. Фото: Google

Столярчук: Найкращі гравці – у найкращих командах, які зараз на верхівці. Плюс мені дуже подобається Дмитро Різник у цьому сезоні. Це сезон його мрії, те, що він витворяє, як він грав проти Болоньї та ПСВ, це хай-левел. Він вже встановив рекорд за кількістю сейвів в одному матчі. І мені здається, що якщо зараз визначати символічну збірну за п’ять турів, то Різник для мене номер один. 

Якщо ж говорити про гравців окрім Дмитра Різника, то це лідери тих команд, які йдуть на вершині. У Барселоні мені зараз дуже подобається Левандовський, який оклемався та реанімувався із приходом Хансі Фліка. З Рафіньєю вони є лідерами команди, навіть Ямаль на їхньому рівні десь провисає. Плюс, Дані Ольмо підтягнувся за своїм рівнем, тому я думаю, що там хороша банда. 

Адемола Лукман мені дуже подобається, як він розриває і в Італії, і у єврокубках. У Ліверпуля, напевно, всю команду варто відзначити. І Мохаммада Салаха, навіть попри те, що він не забив пенальті у ворота Реала. Але він все одно є лідером цієї команди.

«Про нього час від часу згадують в контексті можливого виклику в збірну України, та, як на мене, це не його рівень…»

– Як вам виступи українських легіонерів? Циганков – у Жироні, Зінченко – в Арсеналі, Трубін – у Бенфіці, Ігнатенко – в Словані, Луніна, на жаль, у Реалі ми не бачимо.

Звєров: Зінченка важкувато оцінювати. Ігнатенко вийшов на останні 25 хвилин проти Мілана. Команда після того два м’ячі пропустила, це не була вина Ігнатенка, але все одно можна було зіграти краще. З попередніх матчів пригадується 0:4 від Манчестер Сіті і там було просто без шансів. Якщо ти хочеш запитати, чи Ігнатенко умовно може бути кандидатом до збірної України, то я скажу, що йому треба у матчах, що залишаються у Лізі чемпіонів, виходити та показувати найвищий рівень. 

Трубін – він такий, яким є і в збірній України. Щодо Зінченка, то думаю, що по ньому Арсенал взимку прийматиме якесь рішення. Бо яка у нього позиція? Є Тімбер, Калафьорі. На що вони розраховують від Зінченка? Звичайно, що він свої хвилини буде отримувати, враховуючи щільний графік Арсеналу. Питання тільки, на скільки хвилин Зінченко виходитиме.

Лук’яненко: Циганков, на жаль, цього сезону надто сильно страждає через травми. Так, як і його Жирона загалом. На такому фоні навряд можна говорити про якісь позитивні враження. Зінченко також не в останню чергу через травму зіграв у Лізі чемпіонів усього 22 хвилини. В цьому також нічого хорошого немає.

В Ігнатенка з ігровим часом все набагато краще, але на мене особисто він не справив гарного враження, тим більше в складі команди, що програла усі свої матчі. Про нього час від часу згадують в контексті можливого виклику в збірну України, та, як на мене, це не його рівень. 

Трубін – перший номер нашої збірної. І захист Бенфіки часто надмірно його випробовує. Як, до прикладу, проти Феєнорда. Також зустріч з Баварією – дев’ять сейвів. Якби там він витягнув для португальців, то міг би казати, що зробив це самотужки. Можливо, в певних моментах він міг зіграти ще краще, пропустити на кілька м’ячів менше. Та загалом Анатолій тримає свій високий рівень за чималої кількості роботи. 

Михайлюк: Відверто кажучи, грав тільки Трубін. Зінченко та Ігнатенко, здебільшого, виходили на заміну. Трубін же грає на своєму стабільно високому рівні. Циганков чимало пропустив через травму, ми його останнім часом бачили лише в матчах за Жирону і не бачили у складі збірної України. Ну й Жирона провалюється. Там багато травм, по суті, будується новакоманда. Це Жирона, яка максимально у поганій формі, вони набрали тільки три очки.

Столярчук: У Циганкова такий неоднорідний сезон, то він травмується, то повертається. Жирона на даний момент не перформить, напередодні сенсаційно поступилася. Зараз вона пробуксовує разом із Циганковим, але у них є шанс виправити ситуацію.

У Зінченка також постійні проблеми зі здоров’ям і мені здається, що йому в Арсеналі вже буде важко заграти. Там є Калафьорі, Вайт, Тімбер, інші крайні захисники, тому Зінченку, на мою думку, варто зайнятися розглядом варіантів продовження кар’єри в іншій команді. 

Хороше враження від Трубіна, можливо він не настільки сильно виглядає, як Дмитро Різник, не так багато сейвів, але плюс-мінус стабільною грою виділяється. 

По Ігнатенку – він був одним із основних футболістів своєї команди на початку сезону, він часто виходив у стартовому складі. Але кілька дуже невдалих поєдинків у нього було у Лізі чемпіонів, і низькі оцінки за ці ігри відправили його на лавку запасних. Не надто хороший сезон виходить у Ігнатенка. 

Андрій Столярчук. Фото: Google

«Загальна таблиця серйозно плутає ситуацію, але більшість місць у плей-оф зайняті – ось чому»

– Який ваш прогноз на залишок цього етапу та сезон в цілому?

Звєров: У Ліверпуля 5 з 5, він попереду. Вони «хлопнули» Реал і думаю, що вони є фаворитом. Ще підтягнеться Барселона і Інтер. Це та команда, яка цілком може дійти до фіналу Ліги чемпіонів. 

Лук’яненко: Загальна таблиця серйозно плутає ситуацію, важко прорахувати усі варіанти. Загалом, здається, аутсайдери вже виокремилися, тобто більшість місць у плей-оф зайняті. І серед тих, хто в зоні ризику, цікаво бачити ПСЖ. Ризикну припустити, що парижани так і не потраплять у топ-24. Надто вже команда Енріке нестабільна і марнотратна. 

Якщо називати команду, яку я бачу серед фаворитів загалом турніру – це Інтер. У нього дуже збитий колектив, який нещодавно був у фіналі Ліги чемпіонів. В Італії сподіваюся, що цього разу хлопці Індзагі пройдуть весь шлях від початку до кінця.

А на звання найкращого бомбардира зараз виокремився очевидний фаворит – Левандовський забиває у кожному матчі турніру. Цей сезон став його поверненням на звичні рейки. До того, що важливо, Барселона загалом на гарному ходу.

Михайлюк: Барселона цілком може виграти основний етап. Не знаю, який там календар в Ліверпуля на останні тури, але Барса та Інтер демонструють стабільність. Перші три позиції посядуть ті, хто й зараз, Ліверпуль, Барселона та Інтер, питання тільки у послідовності. Але якщо робити прогноз, то думаю, що Барселона виграє основний етап. 

Щодо переможця Ліги чемпіонів, він може бути й не з першої вісімки. Наприклад, Манчестер Сіті, якщо вирішить усі свої проблеми. Або взагалі може бути несподіваний фіналіст, Баєр або ж Аталанта. Барселона – гранд, але як минулого сезону Боруссія була неочікуваним фіналістом, так і цього року цілком може статися. Причому, хтось стане не просто фіналістом, а й переможцем.   

Столярчук: Перед сезоном я говорив, що у мене два фаворити: Ман Сіті та Реал. Реал в такому звичному режимі, слабше розпочинають сезон, але потім набирають форму. Тому я впевнений, що Реал все одно буде одним із фаворитів у Лізі чемпіонів.

У Ман Сіті зараз глибока криза в команді, але також я вірю в Пепа Гвардіолу, впевнений, що команда вийде з цієї кризи і навесні ми побачимо зовсім інший колектив. Ці два фаворити у мене залишаються.

Плюс, я би додав Ліверпуль, який дуже сильно виглядає під керівництвом АрнеСлота. Боюся, щоб вони змогли витримати цю високу планку.  Також я би додав сюди Арсенал, який добре виглядає і в Англії, і в Лізі чемпіонів, нещодавно розгромили Спортінг, який перемагав Ман Сіті. Тому мені дуже подобається Арсенал.

Виділив би ще Баварію, бо плюс-мінус непоганий склад. Інтер стабільно, високо, якісно грає. Барселона класно виглядає під керівництвом Хансі Фліка.

Стосовно найкращого бомбардира, то коли є Голанд, треба ставити на нього. 

Ще я би звернув увагу на Вінісіуса Жуніора, Гаррі Кейна, Роберта Левандовського, Лаутаро Мартінеса, Мохаммеда Салаха. Напевно, ці футболісти будуть перформити, бо їхні команди матимуть хороші шанси пройти далі, відповідно, у них буде більше матчів. Тому найкращого бомбардира Ліги чемпіонів я би розглядав з цього кола.