«Стан ґрунту міг спричинити травми»: ось чому матч Кривбас – Верес не відбудеться у Кривому Розі. Маємо пряму цитату
Не встигла розпочатися весняна частина УПЛ, як клуби вже зіштовхнулися із форс-мажорними обставинами. Рух звернувся до УПЛ із проханням перенести матч з ЛНЗ через вірусну інфекцію у команді, а матч Кривбаса та Вереса відбудеться не у Кривому Розі, а у Рівному.
Криворізький клуб на власних офіційних сторінках повідомив, що агрономи клубу робили все можливе для належної підготовки поля стадіону «Гірник» до матчу з Вересом, але погодні умови та середньоденна температура в регіоні, яка протягом всього тижня сягатиме -10 та нижче, заважають підготовці газону для проведення гри. У зв'язку з цим було прийняте рішення про проведення матчу на резервному стадіоні. Однак через те, що резервним стадіоном Кривбасу на сезон 2024/25 є стадіон в Ковалівці, де в ці вихідні Колос зіграє свій домашній поєдинок, проведення гри 18 туру на цій арені є неможливим.
Клуб пояснив цю ситуацію так:
«Враховуючи, що ФК Кривбас був ініціатором відміни перенесення матчів чемпіонату, ми робимо все можливе, щоб гра відбулася у встановлені терміни. Тому згідно Регламенту змагань, який передбачає, що в разі неможливості проведення матчу на резервному стадіоні, гра може відбутися на іншій арені за погодженням всіх сторін. ФК Кривбас звернувся й отримав згоду від футбольного клубу Верес та відповідних органів на проведення поєдинку на стадіоні «Авангард» в місті Рівне».
Сайт Sport-express.ua звернувся до ФК Кривбас із проханням розповісти про стан газону на стадіоні «Гірник» у Кривому Розі. Компетентний коментар із цього приводу надав агроном клубу Дмитро Чеха.
«15 лютого температура різко знизилася – ґрунт замерз»
– Дмитре, скажіть будь ласка, чому проведення матчу Кривбас – Верес стало неможливим у Кривому Розі?
– Роботи над підготовкою поля стадіону «Гірник» було розпочато 27 січня, за три з половиною тижні до матчу 18 туру УПЛ Кривбас – Верес. Підготовку було розпочато, так як температура повітря це дозволяла. Провели комплекс агротехнічних робіт, і поле було накрито захисним агрополотном.
За 7 днів, 3 лютого, полотно було знято та проведені спецроботи по газону. Температура повітря була на той час комфортною для трав’яного газону. 14 лютого, проаналізувавши прогноз погоди, очікували опади у виді дощу та мокрого снігу, тому було прийняте рішення замінити захисну плівку на покриття анти-дощ. Температура ґрунту перед накриттям плівкою становила +5 градусів.
Вночі 15 лютого у Кривому Розі почались опади у вигляді дощу і мокрого снігу. О 10:00 персонал стадіону розпочав роботи для видалення з газону залишків дощу і снігу. Того ж дня, починаючи з 17:00 температура повітря почала стрімко знижуватись і у нічний період досягла відмітки в -12 градусів. Відповідно вологий ґрунт під захисним покриттям замерз. Температура ґрунту опустилась до позначки в -1 градус.
17 лютого, аналізуючи тижневий прогноз погоди (а це до -14 градусів), керівництвом ФК Кривбас було прийняте рішення про перенос гри, так як стан ґрунту міг спричинити травми футболістів.
«Відсутність підігріву поля – не привід не допускати стадіони до змагань»
– Виходить, що стадіон у Рівному може прийняти цей матч суто через те, що має підігрів газону, а стадіон Гірник – ні?
– Так, ви абсолютно праві. На стадіоні в Рівному є підігрів. Він почав працювати за два тижні до поточної гри. На жаль, на стадіоні в Кривому Розі такого підігріву немає. У нас була запланована реконструкція поля перед дебютом в УПЛ, навіть вже були проплачені роботи та матеріали, але реконструкція повинна була стартувати наприкінці весни, щоб до літа встигнути оновити поле.
Але, як ви знаєте, 24 лютого 2022 року почалася війна, і в той момент не було зрозуміло, що взагалі буде з футболом. Тому керівництво відмовилось від реконструкції і спрямувало ці гроші на потреби Збройних Сил України.
– Якби не війна, стадіон мав би підігрів?
– Всі ми розуміємо, що з підігрівом було би краще і це нормально, коли є підігрів на стадіоні. Але навіть його відсутність не заважала нам дві попередні зими приймати матчі УПЛ.
– Тобто, клубу не обов’язково мати стадіон з підігрівом поля?
– Ясна річ, підігрів потрібен, він спрощує роботу і дозволяє повноцінно функціонувати футбольному полю. Але особисто я не вважаю, що його відсутність – це привід не допускати стадіони до змагань. Кожна арена, кожне поле і кожен його шматочок – унікальні й до кожного потрібен свій підхід, саме для цього ми, агрономи, і працюємо. Добре, що наразі в цій складній ситуації в Україні, йдуть назустріч, і ця вимога не є головною для допуску стадіону до змагань.
Коли закінчиться війна, тоді вже треба повертатися до обговорення цього питання і вирішувати з агрономами та представниками всіх клубів необхідність тих чи інших критеріїв.
– Наскільки я розумію, Кривбас продовжує будівництво стадіону, навіть попри війну, вірно?
– Так, коли почалося повномасштабне вторгнення, у нас на стадіоні не було нової трибуни, а тільки в планах була заміна поля і будівництво двох трибун. Як я вже сказав, від поля відмовились. А ось одну трибуну клуб добудував та реконструював і оновив поле. Розширили трав’яне покриття, змістили його, замінили проблемні зони та вдосконалили дренажну систему.
Що хотів би ще додати. Дуже круто, що одним із партнерів Кривбасу є компанія «Укравіт», яка займається дослідженнями ґрунтів та засобами захисту рослин. Наші поля під їх додатковим захистом і це дозволяє підтримувати їх на пристойному рівні.