Чому в Лізі чемпіонів від Англії гратиме аж 6 команд – експерт пояснює як так сталося

Збільшення кількості команд в ЛЧ і новий формат має свій ефект. Хитрі менеджери УЄФА роблять очевидний перегин у бік топ-чемпіонатів, намагаючись таким чином розширити популярність та впливовість Ліги чемпіонів.
Коментатор Кирило Круторогов у статті на сайті Sport-Express.ua розповідає, як дійшло до такого англійського рекорду в ЛЧ та знайомить з командами, що здобули путівки.
В УЄФА частково плюють на спортивний принцип заради більшої кількості команд з топ-чемпіонатів. Позначилося це і на Україні
Парадокс: 29 з 36 учасників основного раунду наступного сезону Ліги чемпіонів уже визначено. А далі – вдумайтеся! – аж 53 команди змагатимуться за решту – лише сім путівок до обраних небожителів футбольної еліти. Насправді це дещо дивно і суперечить спортивному принципу.
Наприклад, ще кілька сезонів тому четверті команди Іспанії, Італії, Англії, Німеччини та Франції грали в заключному раунді кваліфікації, де могли вилетіти від потужної команди зі скромнішої країни або одне від одного. Тобто андердог міг виявитися сильнішим на полі, а не крутішим завдяки рейтингу країни. На чому це позначилося?
Ліга чемпіонів. Фото: УЄФА
Зокрема на тому, що тепер Україна не має прямої путівки в основний раунд та делегує лише одну команду замість двох, і те в глибокий раунд кваліфайну. Так, звісно, головна причина – у відверто провальному виступі наших команд на євроарені за останні роки і погіршенню позиції в таблиці коефіцієнтів, це зрозуміло. Але на прикладі України це позначилося і на інших країнах.
В УЄФА вирішили так: з огляду на популярність клубів з топ-чемпіонатів та їх ліг окремо, нехай краще буде більше їхніх делегатів, аніж середняків. Адже наявність щотуру в парі команд бодай одного представника топ-чемпіонату зробить афішу матчу значно привабливішою для широкого загалу, аніж, наприклад, зі свіжого: Шахтар – Янг Бойз, Селтик – Слован або Штурм – Брюгге. Такі матчі цікаві ВИКЛЮЧНО в країнах, звідки походять команди з пари, а от команда топ-ліги може мати прихильників по всьому світу, що апріорі збільшить увагу до поєдинку.
Одночасно з цим УЄФА займається і підміною понять, адже вкрай сумнівно, що матчі за участі Жирони, Бреста, Лілля або РБ Лейпциг збирали велику глядацьку аудиторію, якщо вони не протистояли топовому супернику.
Англія побʼє історичний рекорд, причому від них в ЛЧ гратиме команда, що фінішувала на останній рятівній від вильоту позиції
Спершу УЄФА прибрала потребу проходити кваліфікацію для четвертих місць топ-чемпіонатів, потім Іспанія кілька разів була представлена пʼятьма командами через те, що іспанський переможець Ліги Європи не мав місця в зоні ЛЧ у чемпіонаті. Наприклад Вільярреал в сезоні 2020/21 та Севілья (2022/23).
З минулого сезону після збільшення кількості команд з 32 до 36 УЄФА додає по одній додатковій путівці чемпіонатам за рейтингом країни, бодай в цьому влаштовуючи конкуренцію серед топ-ліг. Найбільший парадокс, що це також без потреби грати матчі кваліфікації.
Наприклад, в наступному сезоні ЛЧ команди, що посіли п’яті місця в Ла Лізі та АПЛ також отримають путівки в основний раунд. Фортуна посміхнулася Вільярреалу та Ньюкаслу відповідно. Але Англія вперше в історії будь-якого єврокубка буде представлена аж шістьма командами! Сталося це завдяки здобуттю Тоттенгемом трофею Ліги Європи.
Шокує і те, що шпори не просто не були тими, хто в чемпіонаті змагався за місце в зоні ЛЧ і трішечки відстав. Ба більше, команда з півночі Лондона фінішувала НА ОСТАННІЙ РЯТІВНІЙ ПОЗИЦІЇ ПЕРЕД ЗОНОЮ ВИЛЬОТУ ПРЕМʼЄР-ЛІГИ!
Цьогорічний фінал ЛЄ взагалі заслуговує окремих слів – трофей розіграли МЮ та Тоттенгем, які є сусідами по турнірній таблиці АПЛ, розташовуючись неподалік прірви. Ось така відповідь заколотницькій Суперлізі від УЄФА.
Представництво Англії в ЛЧ 2025-26
Ліверпуль
- Сумарна вартість гравців: 993,5 млн.євро
- Найдорожчий гравець: Алексіс Макалістер (центрхав, 90 млн.євро)
- Головний тренер: Арне Слот
- Власник: Американська компанія Fenway Sports Group, що інвестує в спорт.
Швидко довели, що існує життя і без Юргена Клоппа, коли з нідерландцем Арне Слотом, який відмовив Шахтарю, стали одними з головних фаворитів на перемоги в усіх турнірах, в яких брали участь цього сезону, включно з ЛЧ. Однак за фактом здобули лише трофей АПЛ, що також непогано. Намагатимуться перемоги в Лізі чемпіонів наступного сезону, для чого продовжили контракт з Мо Салахом, який переживає другу молодість.
Арсенал
- Сумарна вартість гравців: 1,13 млрд.євро
- Найдорожчий гравець: Букайо Сака (вінгер, 150 млн.євро)
- Головний тренер: Мікель Артета
- Власник: Американська холдингова компанія Kroenke Sports & Entertainment, яка спеціалізується на сфері спорту та розваг.
Колись їх називали вічно четвертими, а тепер, після появи претензій на золото Премʼєр-Ліги, вони стали завжди другими. Програли чемпіонство Ліверпулю, вилетіли у півфіналах ЛЧ та Кубка Англії. У міжсезоння планують посилитися, щоби наступного сезону бодай щось таки здобути. Але, ймовірно, це вже буде без українця у складі, адже з Олександром Зінченком найближчим часом можуть попрощатися.
Олександр Зінченко. Фото: Арсенал
МанСіті
- Сумарна вартість гравців: 1,31 млрд.євро
- Найдорожчий гравець: Ерлінг Холанд (форвард, 200 млн.євро)
- Головний тренер: Хосеп Гвардіола
- Власник: Холдинг City Football Group, що належить шейху та члену правлячої родини ОАЕ Мансуру.
Містяни здулися і про причини цього ми детально розповідали нещодавно. Зараз власник викладе ще кілька сотень мільйонів євро на кадрову революцію в команді, Гвардіола припинить нервувати та роздирати собі обличчя і вони знову намагатимуться здобути трофеї усіх турнірів, в яких беруть участь. Уже без брата-близнюка Зінченка Кевіна де Брюйне.
Челсі
- Сумарна вартість гравців: 922 млн.євро
- Найдорожчий гравець: Коул Палмер (центрхав, 130 млн.євро)
- Головний тренер:
- Власник: Американський консорціум BlueCo бізнесмена Тодда Боелі.
Клуб, якому належить найдорожчий футболіст в історії України Михайло Мудрик. Щоправда він не має права навіть тренуватися з командою через звинувачення у вживанні допінгу. За сезон італійський тренер Енцо Мареска не лише стабілізував склад, в якому зібрано понад чотири десятки гравців, а й повернув їх до Ліги чемпіонів та може здобути трофей Ліги конференцій. А відбуде дискваліфікацію Мудрик, так може і за золото АПЛ поборються. Проте це не точно.
Ньюкасл
- Сумарна вартість гравців: 635 млн.євро
- Найдорожчий гравець: Александер Ісак (форвард, 100 млн.євро)
- Головний тренер: Едді Гау
- Власник: Державний інвестиційний фонд Саудівської Аравії, що очолює кронпринц країни.
Фактично власники Ньюкасла – найбільш заможні серед власників будь-якого іншого футбольного клубу світу. Однак їхня команда доволі скромна за мірками АПЛ в контексті складу та витрат на трансфери. У цьому сезоні фінішували пʼятими в чемпіонаті та здобули Кубок англійської ліги – свій перший за 70 років трофей.
Тоттенгем
- Сумарна вартість гравців: 836,1 млн.євро
- Найдорожчий гравець: Деян Кулусевскі (центрхав 60 млн.євро)
- Головний тренер: Анге Постекоглу
- Власник: Британська інвестиційна компанія ENIC Group.
Фінішували на останньому перед зоною вильоту з АПЛ місці з перевагою над головними невдахами сезону в 13 очок та відставанням від топ-4 чемпіонату у 31 бал, але гратимуть в ЛЧ завдяки тріумфу в Лізі Європи. За рівнем та якістю гри ця команда значно поступається попереднім версіям Тоттенгема, коли вона здобувала путівку в Лігу чемпіонів через Премʼєр-Лігу. Це є головною причиною того, що попри здобуття євротрофею розглядається реальний варіант звільнення головного тренера з усвідомленням кризи та ризику більшого провалу в скорому майбутньому.