«За Кличком бігатимуть агенти з NBA»: експерт чітко розібрав перспективи сина мера Києва в спорті

Аватар Олександр Щербатих Олександр Щербатих
4855
7 голосів
«За Кличком бігатимуть агенти з NBA»: експерт чітко розібрав перспективи сина мера Києва в спорті
Колаж: Спорт-Експрес
В ексклюзивному інтерв’ю сайту Sport-express.ua головний тренер БК Запоріжжя та молодіжної збірної України U20 Валерій Плеханов оцінив перспективи новачка Максима Кличка у дорослому баскетболі.

Рік 2024-й подарував українським вболівальникам дещо несподіване ім’я у баскетболі, яке, втім є широко відомим у спорті та за його межами. В цей період спочатку до молодіжної, а тепер і до дорослої національної команди доріс центровий Максим Олександр Кличко, син мера столиці та колишнього домінуючого чемпіона світу з боксу в надважкій вазі Віталія Кличка. 

Уже 23 листопада 19-річний новачок молодіжної команди Монако може дебютувати за дорослу збірну України

Напередодні матчу сайт Sport-express.ua поспілкувався з головним тренером української молодіжки (U20) Валерієм Плехановим. Під час ексклюзивного інтерв’ю ми поговорили про те:

  • Як Максим Кличко потрапив у поле зору тренерського штабу збірної України U20;
  • у чому його сильні та слабкі сторони;
  • чому переїзд з США у Європу – правильний крок для 19-річного баскетболіста;
  • як Максим Кличко потрапив до системи клубу Євроліги;
  • чим Кличко подібний до Дмитра Скапінцева;
  • та що говорив мер Києва українським юнакам під час Євробаскета-2024. 

Максим Кличко. Фото: Google

«Є хлопчик, напевно, однофамілець великого боксера. Дивились його нарізки від highschool»

– Пане Валерію, про Максима Кличка в Україні дізнались, коли ви викликали його на Євробаскет U20 у Дивізіоні В. А як тренери знайшли цього гравця?

– Почнемо з того, що вперше я побачив дії Макса саме в той момент, як ми почали готуватись до молодіжного Євробаскету. 

Мої помічники, в першу чергу це Станіслав Овдієнко, роблять максимально розширений список усіх хлопців з українським паспортом, які знаходять в Україні, а більшою мірою – закордоном. Робота ведеться у трьох напрямках: Україна, Європа (перш за все це Литва, Латвія, Польща, Чехія) та США, де є багато наших хлопців. 

І коли Станіслав почав займатись американським напрямком, подзвонив і каже: «Є хлопчик, напевно, однофамілець нашого великого боксера. Високий і зі здібностями». 

  • Експерт додає, що конкуренція в синьо-жовтій команді була доволі великою:

– Ми тоді ще не знали, що це син Віталія Кличка (сміється, – прим. Sport-express.ua). Знайшли номер телефону Максима, подзвонили та спитали про його подальші плани.

Він із задоволенням погодився на мою пропозицію долучитись до табору збірної. І це при тому, що в розмові з Кличком ніяких гарантій потрапляння в склад йому ніхто не давав. Мовайшла про те, що він просто має приїхати у збірну. В Литву на перший збір команди прибуло 25 баскетболістів, а повинно було залишитись лише 12 виконавців. Далі ви все знаєте.

– Скільки матеріалу потрібно було переглянути аби зрозуміти, що це кандидат у збірну?

– Нарізки дій Максима, які я бачив, – це кілька відеороликів з його уміннями грати в захисті та нападі. Їх зробили в американській highschool, де навчався центровий. Вже з цього матеріалу було зрозуміло, що антропометрія у нього шикарна: довгі руки, високий зріст, але й пропорційне тіло. 

Можна також відзначити, що для зросту 218 см в Максима дуже хороша координація. В баскетболі часом бувають «однобокі гравці», а тут, хоч він і правша, добре розвинена ліва рука. Але це опис фізичних даних.

– А як себе Кличко-молодший проявив у збірній?

– При роботі в команді я був приємно здивований його працездатністю та бажанням прогресувати. Важливо й те, що він не боїться конкурувати, але разом із цим є дуже відкритим хлопцем. Максим знайшов спільну мову зі всіма гравцями збірної та із тренерським штабом.

Максим Кличко. Фото: Google

– Звучить доволі добре. А є якість недоліки у технічному арсеналі юного гравця?

– Так, це певні технічні огріхи. Але в особистій розмові я дізнався, що він лише нещодавно розпочав займатись баскетболом, кілька років тому. Тож ці моменти є нормальними.

На що можу звернути увагу – трішки слабуваті ноги. В Максима в наявності хороша бігова підготовка, але ще є таке поняття, як серійність стрибків. Ось цей елемент потрібно підкоригувати у сторону пришвидшення. Після турніру я проводив розмову з кожним гравцем. Максиму радив звернути увагу на фізичний стан: роботу ніг та м’язовий корсет.

«Кличко отримав мікротравму, але зіграв. Я радий відзначати його перспективу»

– Валерію Миколайовичу, Кличко отримав не лише хорошу пресу, а й увійшов до топ-10 гравців турніру за блок-шотами. Чи є якийсь секрет успіху?

– Тут потрібно зазначати, що не обійшлось без певного збігу обставин. Він здобув місце у складі, але був бекапом, тобто гравцем, який іноді з’являється на паркеті аби підмінити партнера.

Однак, сталось так, що уже на старті турніру, на першому спірному м’ячі, травму отримав основний центровий Назар Кулішенко. У зв’язку із цим я повинен був Данила Сипала перевести на позицію п’ять (центровий), а Максим став основним змінником в цьому амплуа. Після чого отримав багато часу на майданчику. І я вважаю, що він використав шанс сповна.

– Чому за першочерговим задумом 19-річний Кличко мав отримувати небагато часу? 

– Річ у тім, що йому було дуже складно як ментально, так і фізично. Він ніколи до цього не грав вище, ніж шкільні чемпіонати в США, а в U20 уже дуже жорсткий контакт під кільцем, практично як на дорослому рівні. І Максим усе це витримав.

Крім того, в ході змагань він отримав мікротравму – підвернув ногу. Але на морально вольових відіграв усі матчі і я радий відзначати його перспективу.

Максим Кличко (ліворуч). Фото: Google

«Виклик у дорослу збірну України обґрунтований. Переїзд з США у Європу – теж»

– Зараз Максим Кличко потрапив у заявку дорослої збірної України. Чи готовий він до переходу на такий рівень?

– Так. Він грає близько 20 хвилин у матчах чемпіонату Франції U21, має там непогану статистику та постійно додає. Тому цей виклик у збірну України вважаю абсолютно обґрунтованим.

– Спочатку була інформація, що Кличко гратиме за коледж, але аж в третьому дивізіоні NCAA. Згодом Максим потрапив у систему Монако. Зазвичай гравці намагаються переїхати з Європи у США, а тут виходить зворотній трансфер. Наскільки це вдале рішення, на вашу думку?

– Після Євробаскету наші шляхи ненадовго розійшлись. Однак згодом я отримав від Максима дзвінок й під час розмови він розповів, що має варіант у Монако та запитав моєї думки, адже в цьому клубі є мої знайомі, а також ще один баскетболіст молодіжної збірної Владислав Семерич.

Я порекомендував Максиму туди йти, оскільки це перехід на набагато більш професійний рівень. Там в нього є персональні тренери і все літо він займався з першою командою. А це, між іншим, команда Євроліги.

Ми розмовляли буквально кілька днів тому й він говорить: «Тренер, я сам відчуваю, як додаю».

«За кілька сезонів у Монако Кличко прийде до рівня, коли за ним бігатимуть агенти з NBA»

– Наскільки добре у Штатах слідкують з виступами молодих гравців у Європі? Чи не зменшуються шанси Максима Кличка потрапити потім у НБА через драфт?

– Я вважаю, що його крок зараз абсолютно обґрунтованим, оскільки університет у якому він мав грати – не топовий. Зараз Максим залишається серед тих гравців, яких ми включаємо у список на наступний молодіжний Євробаскет. А на кожному ЧЄ кількість агентів, ймовірно, більша за число гравців. Якщо навіть американці самі не приїжджають, то вони просять європейські агенції передавати їм інформацію.

– Є такі приклади?

– Наприклад, на цьому Євробаскеті за Данею Сипало (цього баскетболіста у нещодавній розмові відзначав Максим Міхельсон – прим. сайт Sport-express.ua) бігав натовп з агентів. А це на секунду Дивізіон В.

Коли почнемо грати в елітному дивізіоні – інтерес до українських баскетболістів буде ще вищим. І якщо Максим буде серйозно прогресувати та мати домінуючий вигляд на фоні однолітків, то, вважаю, що перехід у США буде не за горами. Кілька сезонів у Монако – і він прийде до того рівня, коли за ним бігатимуть агенти. У тому числі й з Америки.

Максим Кличко. Фото: Google

«Віталій Кличко привітав команду з виходом в Дивізіон А»

– Максим Міхельсон у розмові про ще одного українського центрового Дмитра Скапінцева говорив, що настільки високі баскетболісти розвиваються трохи пізніше. Чи може «пізній розвиток» бути майбутнім козирем для Кличка?

– Я цю думку поділяю. Хлопці ростом за 215 см пізніше розкриваються, але потім вони є дуже ґрунтовними баскетболістами.

Між Скапінцевим та Кличком є різниця у тому, що Максим пізно почав займатись, але працелюбність та спортивні гени дозволяють йому грати за молодіжну команду Монако.

Читайте також: «Скапінцев обіцяв позбавити Пуха українського паспорту»: Максим Міхельсон – про кар’єру Українця в NBA

– Доречі, а на кого схожий Максим Кличко за стилем гри? Можливо, на такого ж високого Віктора Вембаньяму або Олексія Леня?

– Поки я б його ні з ким не зрівнював, адже суперіндивідуального стилю Кличка ще не існує. Поки є талановитий хлопець, який ще має заслужити аби його з кимось, чи когось із ним порівнювали. 

– Перед фіналом Євробаскету-2024 проти Румунії (58:80) мотиваційне звернення до української збірної записував Віталій Кличко. А, може, мер столиці спілкувався зі збірною також і особисто?

– Так, контакт був:). А після потрапляння у Дивізіон А, прямо у роздягальні, мер Києва привітав команду по гучномовцю.

Я також вдячний Віталію Володимировичу і за цей ролик. Подібних мотиваційних відео було кілька. Був ролик від наших хлопців з бойових позицій, записувала відео й учасниця Євробачення AlyonaAlyona. Ми показували відеоролики гравцям прямо перед виходом на паркет і вони на високому емоційному фоні йшли грати матч.