Футбол

Фрайбург вийшов до Ліги Європи з від'ємною різницею забитих та пропущених м'ячів: їх тягнуть японець та італієць

Євген Чепур
40
Фрайбург. Колаж: Sport-Express.ua
У Бундеслізі – чемпіонаті голів та драйву – до Ліги Європи потрапила команда, що забиває менше, ніж пропускає: Фрайбург. Сайт Sport-Express.ua пояснює феномен.

Автор: Данило Моісеєнков

Фрайбург із різницею м’ячів –4 ухитрився кваліфікуватися в єврокубки – боровся навіть до останнього туру за Лігу чемпіонів. Як їм це вдалося? Пояснення – в авторській статті на сайті Sport-Express.ua.

…Навесні 2024 року Фрайбург був шокований новиною про відхід Крістіана Штрайха. Ікона міста, легенда клубу, що очолював першу команду з 2011-го та пережив з нею, як здавалося, взагалі все. Коли він став головним тренером у грудні 2011 року, Фрайбург боровся за виживання. Наступного сезону вони кваліфікувалися до Ліги Європи. Звісно, без падінь не обійшлося – кампанію 2015/16 «Бразильці з Брайсгау» провели в другій Бундеслізі. Але як тільки повернулися, то стали стабільним учасником єврокубків. Проте жодного разу не грали в Лізі чемпіонів. Не буде цього і зараз, хоча ближче вони ще не підбиралися.

Учень перевершив учителя

Хто б міг подумати, що вперше за довгий час цей скромний німецький клуб матиме реальні шанси потрапити до головного клубного турніру Європи одразу після відходу видатного тренера та батька його сучасної історії. Однак влітку 2024-го на чолі Фрайбурга опинився Юліан Шустер – на той момент 39-річний спеціаліст, що з 2018-го був асистентом Штрайха та одночасно з тим відповідав за координацію в клубній академії. Більш того, екскапітан команди та вихованець її системи, в дошку свій хлопець, як і його вчитель – Крістіан Штрайх.

Юліан Шустер та Крістіан Штрайх. Фото: picture alliance/dpa

Якщо Штрайх в основному використовував ігрову модель з трьома центральними захисниками, то Шустер перейшов на більш звичну для Німеччини систему 4-2-3-1, де головною ударною силою є крайні нападники – Вінченцо Гріфо та Рітсу Доан. На відміну від схеми, лідери команди залишилися незмінними, адже і в останні роки Штрайха саме італо-японський дует вів за собою атаку команди.

В ігровому плані не можна не відзначити зміну парадигми. Від прагматичного, але дієвого методу Штрайха, Фрайбург перейшов до більш сміливого та агресивного футболу Шустера:

  • Вища лінія захисту: в середньому 40-45 метрів проти 35-40;
  • Інтенсивніший пресинг: 10.5-11.5 проти 12.5-13 за показником PPDA (середня кількість передач поспіль, що робить суперник);
  • Більша кількість відбирань на третині поля суперника: 5-6 проти 3-4 в середньому за гру.

До Ліги Європи з від'ємною різницею голів – аномалія?

При Штрайху після повернення до Бундесліги, тобто із сезону 2016/17, Фрайбург чотири рази мав негативну різницю м'ячів – нюанс в тому, що в єврокубки з чотирьох випадків вони потрапили лише одного разу. Це було в тій самій кампанії 2016/17, з різницею -18 та сьомим підсумковим місцем.

В перший же сезон без Штрайха, Фрайбург знову має негативну різницю м'ячів (–4: 49 забитих і 53 пропущені), однак вийшов до Ліги Європи, посівши п’яте місце. Причому до останнього туру вони йшли в зоні Ліги чемпіонів, але у підсумку через домашню поразку Айнтрахту пропустили перед собою Боруссію Дортмунд

 В чому секрет такої незвичної для подібного рівня різниці? Все просто: в результатах. За цей сезон Фрайбург має всього п'ять перемог з різницею в понад один гол, і з них всього два розгроми:

  • 3:0 проти Гайденгайма;
  • 5:0 проти Вердера.

З іншого боку, команда Шустера має шість розгромних поразок (з різницю в три і більше голів). При цьому більшість перемог Фрайбурга відбуваються в один м'яч – таких набралося 11. Таким чином і виходить, що програючи розгромно, вони виграють мінімально. Очок дають однаково, а от в різницю голів краще не заглядати, якщо ви вболівальник цієї команди.

Зібрались якось німець, японець та італієць...

Знайомий сюжет, однак мова всього лише про лідерів Фрайбурга. В цій кампанії підопічні Шустера забили в Бундеслізі 49 голів, з них 24 на свій рахунок записали всього три гравці: вищезгадані Вінченцо Гріфо та Рітсу Доан, а також Лукас Гелер.

Вінченцо Гріфо. Фото: X

Італійський лівий вінгер до своїх восьми м'ячів додав ще й 11 результативних передач. Японський правий нападник забив 10 разів, і асистував ще у семи випадках. У підсумку, на двох цей дует має 36 гольових дій. Деякі з них напряму між ними, однак цифри все одно вражаючи, враховуючи що мова йде далеко не про гранд.

Третьою скрипкою команди є Гелер – німецький півзахисник, який у системі Шустера виступає в ролі «10-го номера». В його активі, за 31 вихід на поле: шість голів і чотири асисти. Без цих трьох успіх Фрайбурга був би просто неможливим, адже ось статистика основного центрфорварда команди – Чуквубуїке Адаму:

  • 25 матчів;
  • 19 у стартовому складі;
  • 2 голи;
  • 2 асисти.

Порівняно з минулим сезоном Фрайбург забив на чотири голи більше, а пропустив на п’ять менше. Різниця в дев’ять м'ячів, але при цьому з 10-го місця команда перемістилася на п’яте, єврокубкове. Обійшли вони не кого небудь, а цілий РБ Лейпциг, куди багатший за себе, а також Штутгарт, який цього сезону виступав у Лізі чемпіонів. До кінця вони боролися з дортмундською Боруссією, фіналістом минулого розіграшу ЛЧ. 

Від’ємна різниця голів – не вирок, якщо ваша команда достатньо гармонійна, щоб компенсувати розгромні поразки ефективністю в своїх найкращих матчах.

Турнірна таблиця Бундесліги

Найкращі букмекери
betking
100000 грн
Участь в азартних іграх може викликати ігрову залежність. Дотримуйтеся правил (принципів) відповідальної гри