Футбол

Кожен десятий – футболіст, але немає зелених полів: Трамп хоче забрати Гренландію у Данії, а ті прагнуть до УЄФА

Кирило Круторогов
92
1 голос
Колаж: Спорт-Експрес
Що собою являє футбол на замерзлому острові та чому він не отримує визнання від ФІФА – у матеріалі на сайті Sport-express.ua.

Останнім часом заяви новообраного президента США Дональда Трампа про наміри зробити найбільший острів на планеті новим американським штатом привернули небувалий інтерес до Гренландії. Нам же цікавий місцевий футбол. Тим більше це вкрай специфічне явище, яке не визнане ані жодною конфедерацією, ані ФІФА. 

Коментатор Кирило Круторогов у статті на сайті Sport-express.ua розповідає усе найцікавіше про гренландський футбол. 

Кожен десятий житель грає у футбол, але всі проблеми через траву

Населення Гренландії – 56 583 людини й офіційна статистика свідчить, що майже 10% місцевих жителів (5000 людей) грають у футбол. Однак жодна конфедерація не визнає місцевий чемпіонат, власне, як і ФІФА. А все через те, що в країні багаторічна мерзлота і надто мало трави, що унеможливлює створення відповідних умов для побудови стадіонів. Разом з тим, через різницю в умовах – заняття в закритих приміщеннях цілком офіційно існують і беруть участь у міжнародних змаганнях збірні Гренландії з гандболу, волейболу, тхеквондо та інших видів спорту. 

У 2010-му в місті Какорток було відкрито перший на острові стандартизований ФІФА стадіон зі штучним газоном. Пізніше за активної участі Данської федерації футболу таких майданчиків створили близько пʼятнадцяти. Цікаво, що трибун вони не мають. І це також додає проблематики визнанню місцевим командам, лізі та збірним. 

У 2015-му Гренландська футбольна асоціація подала заявку на визнання УЄФА, однак 2022-го відбулися зміни в уставі Європейської асоціації, згідно з яким заборонено визнавати асоціації, які представляють держави, що не мають повноцінної незалежності, а Гренландія хоч і має автономію, але входить до складу Данського королівства. Тож того року про всяк випадок гренландці подали заявку на вступ до КОНКАКАФ, що має бути розглянута впродовж найближчих двох років і є небезпідставні думки, що політика Трампа відносно цього острова матиме свій вплив.  

Чемпіонат проводять упродовж 50 років, але сезон триває лише один тиждень 

Вперше чемпіонат Гренландії провели в сезоні 1954-55 років, а в серпні минулого року зіграли вже 54-й сезон турніру. Розіграш місцевої ліги проходить упродовж лише одного тижня – в липні-серпні, коли температура коливається від -1 до +11 градусів. Всі матчі відбувається в одному місті і на одному полі через надто великі відстані між містами та відсутність автомобільних доріг або залізничного сполучення між ними. Щороку місто змінюється. 

Останній на сьогодні сезон проводили в місті Кекертарсуак, адже місцева команда відзначала своє 80-річчя від заснування. В розіграші взяли участь десять команд, поділені на дві групи, щоправда, три з них знялися зі змагання. Перші дві виходили до півфіналу, треті команди грали матч за пʼяте місце, а четверті – позмагалися за сьому позицію. Тож за сім календарних днів було зіграно сумарно 15 поєдинків, а чемпіоном стала команда Болдклубенаф 1967 або Б67 Нуук. Це найтитулованіший клуб Гренландії з пʼятнадцятьма чемпіонськими титулами, також він має команди в гандболі та бадмінтоні. 

До речі, Б67 Нуук 2022-го підписав договір про співпрацю з ФК Копенгаген. Також гренландські функціонери періодично висловлюють бажання, аби їхні клуби мали змогу грати в данській Суперлізі, однак далі бажань вони не просунулися. 

Збірна Гренландії, як і України, брала участь в Чемпіонаті світу-2006 року

Про це мало хто знає, але гренландці того року дійсно брали участь в Мундіалі у Німеччині. Щоправда, альтернативному, що був організований клубом Санкт-Паулі з Гамбурга. Турнір мав назву FifiWildCup і в ньому також грали збірні Північного Кіпру, Занзібару, Тибету, Гібралтару (що пізніше була визнана УЄФА) та неіснуючої республіки Санкт-Паулі. 

Гренландці програли обидва матчі і нікуди не просунулися. Того ж року острівʼяни взяли участь в іншому турнірі, що проходив на Північному Кіпрі, де, до речі, також грала збірна Кримських татар. У подібних абсолютно неофіційних змаганнях періодично бере участь збірна Гренландії або в Острівних іграх, що проходять раз на два роки.

Проте зірок серед гренландських футболістів немає. Деякі юнаки займаються в академіях Данії, Ісландії або Фарер, кілька гравців виступають в місцевих професійних командах, але, переважно, на рівні третіх дивізіонів.