«Чесно у мене ніхто не виграв»: екс-чемпіон світу з боксу Котельник – про свої скандальні бої, Усика та Ломаченка
Українські боксери завжди яскраво представляли нашу державу на світовому рингу. Всі ми пам’ятаємо, як довгий час Володимир та Віталій Кличко царювали у надважкому дивізіоні. Зараз кожен вболівальник у будь-якій країні світу знає Василя Ломаченка та Олександра Усика.
Але серед українців є ще багато колишніх чемпіонів світу. Редактор сайту Sport-express.ua Євгеній Чепур поспілкувався з одним із них – володарем титулу WBA в першій напівсередній вазі та срібним призером Олімпіади-2000 Андрієм Котельником.
Легендарний український боксер розповів про те:
- чим займається зараз і що думає про сучасний бокс
- свої перетини з Доном Кінгом і скандальні поразки
- чого не вистачило, щоб завоювати «золото» у Сіднеї
- які шанси Олександра Усика у бою з Тайсоном Ф’юрі та Василя Ломаченка у сутичці з Джорджем Камбососом
«Мені говорили восени 2021-го, що розпочнеться повномасштабна війна – я не вірив»
– Андрію Миколайовичу, де вас застала повномасштабна війна? Допускали, що таке взагалі може трапитися у наш час?
– Мені товариш казав ще в жовтні 2021 року, що буде повномасштабна війна, але я не вірив. Звісно, залишався на батьківщині й робив, що міг, для її підтримки.
– Знаю, що ви разом з Сергієм Дзиндзируком захищали країну зі зброєю в руках. Розкажіть детальніше, чим саме займалися та чи зустрічалися вам диверсанти якісь?
– У нас по Україні купа різних диверсантів, представників «руського міра» та інших негідників. От на це звертав увагу. А так ще волонтерив, приймав людей, які тікали, які бачили смерті. Готували та відправляли автобусами закордон, коли вони масово покидали рідні краї, що перебували під обстрілами та бойовими діями.
– Чим зараз займаєтесь?
– Розвитком боксу в Львівській області та Україні. Також у мене фірма охорони.
– У любительському боксі вашим найвищим досягнення є срібна медаль на Олімпіаді-2000. Пам’ятаєте ваш бій з Маріо Кінделаном? Чого не вистачило для перемоги?
– Напевне, сил. Я був дуже виснажений тоді. Також за чотири с половиною місці в мене була травма – розрив зв’язки. Зараз важко щось говорити. До Олімпійських ігор я з ним боксував три рази – два рази виграв, один програв.
«Я йому «голову відірвав», а судді дали нічию»
– Після цього ви пішли в професіонали та вибрали для старту Німеччину. Ваші інтереси представляв Universum Box Promotion. Чому саме ця компанія? Довіряли тому, що вони представляли інтереси братів Кличків?
– На той час це був найсерйозніший клуб в Європі та один з найкращих у світі. Також мій менеджер із UBM до Олімпіади цілий рік мене фінансово підтримував та допомагав.
– Як так вийшло?
– У мене був попередній контракт ще до Австралії, Universum Box Promotion хотіли мене ще у 1999 році забрати, коли я виграв у Маріо Кінделана на турнірі Странджа у Болгарії. Але у нас із тренером була ціль – Олімпіада. Тоді ми домовилися, що Universum Box Promotion допомагає нам цілий рік. Сказали, що я маю мінімум здобути нагороду, бо без неї буде важко.
– Ваша кар’єра складалася з одних перемог аж до бою з Сулейманом Мбайє в 2004 році. Багато експертів вважають, що ви тоді перемогли. Що думаєте про той поєдинок? Чому виграв суперник?
– Я так само думаю, як і експерти. Треба було переконливіше виграти, бо бій проходив у них вдома, вони організатори поєдинку.
– У 2007 році ви знову зустрілися з Мбайє. Поєдинок також видався скандальним. Що тоді трапилося?
– Я йому «голову відірвав», а судді дали нічию і Мбайє залишився чемпіоном світу. Взагалі виграв у нього в «одні ворота». Тоді ще й організатором був все той же Френк Горан. До того ж судді всі їхні були. Тому так, але ми подали протест і мене залишили офіційним претендентом на титульний бій.
– Бій з Аміром Ханом у 2009-му також був неоднозначним.
– Там недостатньо я всього зробив, щоб перемогти. Якщо подивитися на ті бої, які я вигравав та ставав чемпіоном, то, звичайно, що так чемпіонами не стають. У мене був добровільний захист. Хан – з іншої категорії, але все той же Горан заплатив мені гонорар, і я погодився на поєдинок.
– А ще у 2005 році ви програли Джуніору Віттеру, і знову результат виявився скандальним. Що в цей час відбувалося з вашою кар’єрою, адже цілий ряд боїв викликають відчуття, що вас цілеспрямовано хотіли, якщо не викинути з боксу, то уже точно не давати титулів?
– У Віттера я також впевнено виграв у нього вдома. Він – англієць, а там перемогти майже неможливо. Це був бій за титул чемпіона Європи. Віттер – діючий володар титулу, а я – офіційний претендент. Рішенням суддів пояс залишився в нього, і хоча весь зал кричав у мою підтримку, але час не повернеш. Мені здається, що це не мої поразки, а моїх промоутерів. Чесно у мене ніхто в моїй кар’єрі не виграв.
«Дон Кінг запропонував свої умови, я – свої. Він їх виконав»
– Ваші інтереси тоді представляв один з найвідоміших промоутерів у світу – Дон Кінг. Як з ним працювалося?
– У мене кар’єра була на завершенні, а американське телебачення організувало бій для майбутньої надії – Девона Александера, який молодший за мене на 11 років. Вони хотіли йому підняти рейтинг за мій рахунок. Тоді він був чемпіоном IBF та WBC, а я – колишнім володарем поясу за версією WBA.
Тож організували такий собі бій за абсолюта. Хоча в мене титулу й не було, але всі розуміли, як я його втратив (скандальна поразка від Аміра Хана, – прим. Є.Ч.).
Я перебоксував його впевнено, але чомусь перемогу віддали американцю.
– У Кінга досить скандальна репутація. Чому погодилися на співпрацю з ним?
– Він запропонував мені найбільшу суму грошей. Я розумів, що 2-3 бої – і кар’єру звершу. Тому вирішив співпрацювати з ним. Дон Кінг запропонував умови, я озвучив свої. Він їх виконав, і ми домовилися.
«Після братів Кличків за гонорарами я займав друге місце»
– Коли я задаю це питання, то відчуваю себе працівником податкової . Яким був ваш перший гонорар та яким – найбільший?
– Це конфіденційна інформація, але можна сказати, що в ті часи, коли я боксував, займав друге місце після братів Кличків за гонорарами.
– Ви ж і досі є менеджером Віктора Вихриста?
– Так.
– В останньому бою він програв кубинцю Леньє Перо. І, якщо вірити його промоутеру Ерону Чейлану, то цей бій міг завершитися навіть смертю. Це правда чи перебільшення?
– Не смертю, але була загроза для його кар’єри, це факт.
«Поки москалі будуть керувати боксом, то нам мало що світить»
– В Україні є дві зірки любительського боксу – Олександр Хижняк та Юрій Захарєєв. Ми побачимо їх у профі?
– Хороший любитель – це не означає, що стане хорошим професіоналом. Захарєєв ще молодий, йому потрібно досвіду набратися. Хижняк багато чого виграв, але у нього багато травм. Не знаю, чи потрібні йому «профіки». До того ж, у Саші досить агресивна манера ведення поєдинку. У профі бокс більш жорсткий та підступний.
Думаю, що від них двох все залежить – чи підуть у профі та чи стануть там успішними.
– Поки на Олімпіаду пробився тільки Хижняк. Для такої боксерської країни, як наша, це низький показник. Хто ще вийде на Олімпійські ігри?
– То й же Захарєєв. Замотаєва ще назву. Та є гарні спортсмени, адже бокс – це такий вид спорту, у якому шанси є у всіх.
Ви ж не забувайте, що ми зараз живемо у стані війни, а рік тому більшість хлопців виїхала за кордон і там живе зараз. А вони були першими номерами. Зараз оновлена команда, якій потрібен час.
І поки москалі будуть керувати боксом (мається на увазі Умар Кремльов – президент Міжнародної асоціації боксу AIBA, – прим. Є.Ч.), то нам мало що світить.
«Шанси Усика та Ф’юрі? 50 на 50»
– Попереду Україну чекає два важливих поєдинки. Один із них – зустріч Олександра Усика та Тайсона Ф’юрі, яку перенесли на 18 травня. Наш чемпіон буде відпочивати чи проведе перед сутичкою з британцем якийсь бій?
– Усик зараз відпочине, думаю, мінімум 2-3 тижні, бо у нього був важкий тренувальний табір. Йому потрібно переключитися, побути з родиною, тим більше, що у нього дружина народила дитину, а потім знову буде готуватися.
Прикро, звісно, що залишилося два тижні до бою, навантаження йшли менше і менше на тренуваннях, а тут перенос дати.
– Який ваш прогноз на цей бій?
– Тут порівну, 50 на 50. Залежить від їх підготовки. Буде важко психологічно обом, адже це поєдинок за абсолюта й великі гроші. Цікаво буде подивитися у будь-якому випадку.
– Ще один великий бій для України – це сутичка Василя Ломаченка та Джорджа Камбососа. Хто виграє?
– Думаю, Ломаченко. Василь на дві голови сильніший за австралійця.
– Чи встигне Ломаченко стати абсолютом?
– Важко буде, але шанси є. Але думаю, що американці йому не дозволять.
– Коли ми згадуємо Ломаченка, то не можна оминути тему його мовчання щодо повномасштабної війни. Людина пішла в ТрО, але потім так і не засудила путіна і вторгнення. Чому він так поводиться?
– Може, така його позиція. Не знаю.
– Повна протилежність Василю – його кум Усик. Позиція Олександра, який допомагає ЗСУ, їздить на фронт та постійно виказує підтримку Україні, вас здивувала?
– Думаю, що Ломаченко теж якось допомагає, 100%. Просто у нього позиція – нічого не говорити, бо він спортсмен.
«Де Ла Хойя – мій кумир, манера ведення бою Кличка не подобається»
– Манера яких боксерів вам подобається?
– Мій кумир – Оскар Де Ла Хойя. Зараз Теренс Кроуфорд яскраво себе показує. Сауль «Канело» Альварес не так давно захоплював. Мейвезер також. Багато є гарних боксерів.
А от Тайсон Ф’юрі взагалі не подобається.
– Найсильніший боксер України за всю історію?
– Володимир Кличко – на першому місці. За те, що він більше десяти років володів чемпіонським титулом (11 років 8 місяців і 7 днів, – прим. Є.Ч.). Його манера ведення бою не подобається. Але, якщо брати за боксерським розумом, то це Ломаченко.
– Топ-3 найсильніших на сьогодні у світі.
– На перше поставлю Кроуфорда. Друге місце – Наоя Іноуе дуже не поганий, непростий пацан. А третє – за «Канело».
– Топ-3 найсильніших за всю історію.
– Флойд Мейвезер, Де Ла Хойя і… Давайте поставимо Ломаченка. Навіщо нам чужі? (сміється, – прим. Є.Ч.).
– Ломаченко – третій в історії?
– Я кажу за тих, кого я застав. За інших мені важко щось сказати. А ось, якщо Усик виграє у Ф’юрі, то його у топ-3 поставимо.